W dniach 12-15 czerwca 2022 roku odbyła się długo wyczekiwana czterodniowa wycieczka w Góry Stołowe. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV- VIII pod opieką wychowawców.
Po długiej, kilkugodzinnej podróży ale w dobrych nastrojach dotarliśmy do Kłodzka, gdzie rozpoczęła się nasza przygoda. W mieście tym zwiedzanie zaczęliśmy od Twierdzy Kłodzka, dziesiątek kilometrów korytarzy, które mają w najniższym miejscu tylko 90 cm wysokości. Na drugi dzień wybraliśmy się na całodzienną górską wycieczkę w Góry Stołowe. Góry te, ze względu na swoją wyjątkową budowę geologiczną są „płaskie jak stół” stąd zresztą ich nazwa.
Najpierw przeszliśmy przez malowniczy, naturalny labirynt Błędnych Skał, w którym kręcono niektóre sceny z filmu „Opowieści z Narnii”. Wędrowaliśmy przez szczeliny i zakamarki, pośród wysokich i niskich form skalnych o różnych ciekawych nazwach, takich jak „Skalne Siodło”, „Labirynt”, „Kurza Stopka”, „Tunel” czy „Wielka Sala”. Następnie udało nam się dotrzeć do Szczelińca Wielkiego, najwyższego szczytu Gór Stołowych (919 m n.p.m.), gdzie podziwialiśmy piękną panoramę. W czasie wędrówki poznaliśmy przepiękne formy skalne o nietypowych kształtach, m.in. „Kwokę”, „Małpoluda”, „Wielbłąda”, „Głowę Księżniczki Emilki” oraz „Słonia”. Tego samego dnia odwiedziliśmy również Wambierzyce, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin oraz muzeum ruchomych szopek.
Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej, która jest pokryta 3 tys. ludzkich kości. Jest to jeden z 3 tego typu obiektów w Europie. To potężny grobowiec ofiar licznych zaraz oraz wojen Śląskich. Następnie udaliśmy się w drogę do najważniejszego punktu naszego programu do Skalnego Miasta w Adrspach w Czechach, rezerwatu przyrody bogatego w różne piaskowcowe formacje skalne powstałe na skutek działań zjawisk atmosferycznych. Na terenie Adrszpaskich Skał napotkaliśmy wkomponowane w góry wodospady oraz jeziorko po dawnej piaskowni. Pod koniec zwiedzania odbyliśmy wspólnie rejs łodzią turystyczną po urokliwym jeziorku, okraszony zabawnymi opowieściami „sternika” łodzi.
Ostatni dzień naszej przygody miał miejsce we Wrocławiu. Tam mieliśmy okazję zobaczyć m.in. Stare Miasto, ratusz, gmach Biblioteki Ossolinemum oraz barwne kamieniczki. Niezapominanie wrażenie zrobił obraz Wojciecha Kossaka oraz Jana Styki ,,Panorama Racławicka”. Po długiej podróży wszyscy cali i zdrowi wróciliśmy do swoich domów.
Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem ale i atrakcyjną lekcją historii i przyrody. Wrocław i Góry Stołowe to piękne i malownicze miejsca, które na długo pozostaną uczniom w pamięci.
Opracowała: Monika Krasuska