Dzień 31 maja 2024 r. (piątek) dla uczniów szkoły podstawowej i dzieci z oddziałów przedszkolnych jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego
Ogłoszenie
Wizyta Mobilnego Planetarium w Naszej Szkole
22 maja naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium, które dostarczyło uczniom wielu fascynujących informacji z zakresu astronomii. Wizyta podzielona była na trzy seanse, dostosowane do różnych grup wiekowych.
"Rakietą do Planet" dla Młodszych Uczniów
Dzieci z przedszkola oraz klas I-III miały okazję uczestniczyć w seansie pt. "Rakietą do planet". W trakcie pokazu, dowiedziały się, jak powstało Słońce oraz Układ Słoneczny, a także poznały nazwy i kolejność planet.
"Voyager: Niekończąca się Podróż" dla Starszych Uczniów
Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w seansie "Voyager: Niekończąca się podróż". Ten pokaz odkrywał przed nimi tajemnice najdalszych planet w naszym Układzie Słonecznym, opowiadając o misjach bliźniaczych sond kosmicznych Voyager 1 i Voyager 2, które zostały wystrzelone w 1977 roku.
Pozytywne Emocje i Nowa Wiedza
Seanse w mobilnym planetarium wzbudziły wiele pozytywnych emocji i zachwytów wśród dzieci, jednocześnie poszerzając ich wiedzę na temat kosmosu. To wyjątkowe wydarzenie na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
1
,,Polacy za granicą'' - spotkanie z gościem specjalnym
W środę, 22 maja, Pani Grażyna Karwoska-Budd gościła w naszej szkole na spotkaniu z uczniami klasy VIII. Była to dla uczniów doskonała okazja prowadzenia konwersacji w języku angielskim i sprawdzenia swoich umiejętności językowych.
Nasz gość mieszka od 15 lat w Wielkiej Brytanii. Podczas spotkania Pani Grażyna podzieliła się z nami informacjami na temat życia codziennego za granicą. Uczniowie zadawali nurtujące ich pytania dotyczące życia zawodowego, osobistego oraz wrażeń, jakie towarzyszą Polce mieszkającej za granicą. W miłej atmosferze ósmoklasiści mieli okazję skosztować smacznej angielskiej herbaty z mlekiem oraz pysznych ciasteczek. Uczniowie zakończyli spotkanie miłą refleksją wyrażającą nadzieję, że nauka języka angielskiego oraz możliwość jego żywego wykorzystania staną się dla nich powodem dalszego doskonalenia umiejętności językowych, poznawania kultury UK a także inspiracją do podróżowania i poszerzania horyzontów.
Opracowanie: Uczniowie klasy VIII
6
Bezpieczny Przejazd – spotkanie z Ambasadorką Bezpieczeństwa
Kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd” przypomina nam, że ludzkie zdrowie i życie to najcenniejsze co mamy. Dlatego tak ważne jest ciągłe edukowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego i podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. By zwrócić uwagę na to, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, 21 maja 2024r. zorganizowano w naszej szkole spotkanie z Panią Urszulą Zygmunt – Ambasadorką Bezpieczeństwa oraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei.
Podczas spotkania, które urozmaiciły filmy edukacyjne, wszyscy uczniowie kl. I-VIII mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasad przekraczania przejazdów, poznać znaki drogowe, a także dowiedzieć się, czego nie wolno robić na terenie kolejowym. Uczestnicy poznali między innymi Żółtą Naklejkę PLK, która znajduje się przy każdym przejeździe kolejowym, informuje o jego lokalizacji, a także o tym, jakie służby zawiadomić, gdy dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia na przejeździe kolejowo-drogowym. Skorzystanie z Żółtej Naklejki może zatem przyspieszyć zatrzymanie pociągu w bezpiecznej odległości od przejazdu i zapobiec tragedii.
Na zakończenie spotkania Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przybliżyli uczniom, na czym polega ich praca. Dzieci miały możliwość przymierzyć i zobaczyć części umundurowania wykorzystywanego w codziennej pracy funkcjonariuszy. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu oraz quizie wiedzy o bezpieczeństwie. W nagrodę za aktywny udział uczestnicy zajęć otrzymali odblaskowe plecaki i gadżety, które umożliwią bezpieczne poruszanie się po drogach.
27
Z wizytą w Gminie Wiśniew
16 maja 2024 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z Paniami wybrały się na wycieczkę do sąsiedniej gminy Wiśniew. Pierwszym miejscem zwiedzania była Ochotnicza Straż Pożarna i strażnica w Wiśniewie. Dzięki życzliwości Panów Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy a jeden z chłopców miał możliwość uruchomienia syreny strażackiej. W trakcie rozmowy ze strażakami dzieci dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy nie tylko w akcjach podczas pożarów, ale także w czasie wypadku drogowego. Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali kurtkę oraz hełm. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego. Druhowie przypomnieli przedszkolakom w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998 i 112. Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej za umożliwienie naszym dzieciom poznania zawodu strażaka z bliska oraz za słodki poczęstunek. Tak zdobyta wiedza zachowa się na długo w ich pamięci.
Mieliśmy również możliwość spotkania z Panem Policjantem, który przypomniał nam numery alarmowe na policję 997 i 112 oraz udzielił informacji na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy i przypomniał przedszkolakom o konieczności jeżdżenia w fotelikach samochodowych oraz o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Pan Policjant krótko omówił też podstawowe zasady bezpieczeństwa na co dzień. Na parkingu dzieci mogły wejść do samochodu patrolowego i służącego do transportu aresztantów. Zaprezentowano nam sygnały świetlne i dźwiękowe samochodu. Dzieci mogły przymierzyć kajdanki i z daleka zobaczyć co policjant ma w swoim pasie: nóż, gaz itd. Spotkanie wzbogaciło wiedzę dzieci na temat pracy Policjanta, bezpiecznego poruszania się po ulicy oraz przyniosło wiele radości.
Kolejnymi punktami naszej wycieczki było obejrzenie tablic pamiątkowych oraz pomników na placu gminnym:
KSIĘGI PAPIESKIEJ, która poświęcona jest upamiętnieniu pobytu Ojca Świętego - Jana Pawła II w Diecezji Siedleckiej 10 czerwca 1999 r.
„ORDERU KRZYŻA GRUNWALDU” – jest to polskie wojskowe odznaczenie państwowe nawiązujące do zwycięstwa pod Grunwaldem w 1410 roku.
„POMNIK POLEGŁYM ZA WOLNOŚĆ POLSKI 1914-1921”
CZOŁG, który jest sławny z kilku powodów. Przed laty był przyczyną opisanego szeroko w mediach konfliktu pomiędzy władzą świecką i duchowną. Chodziło wtedy o to, w którą stronę ma celować lufa czołgowego działa, czy w stronę Urzędu Gminy, czy stojącej naprzeciwko plebanii.
Następnie udaliśmy się na pocztę i krótko omówiliśmy zawód listonosza.
Na wycieczce nie mogło zabraknąć modlitwy, odwiedziliśmy zatem Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, aby zobaczyć jak pięknie wygląda po renowacji. Ksiądz czekał na nas z obrazkami i relikwiami św. Rity - patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Opowiedział nam krótką historię mistyczki i stygmatyczki - św. Rity, żyjącej na przełomie XIV i XV wieku. Następnie pomodliliśmy się oraz zostaliśmy pobłogosławieni relikwiami św. Rity.
Następnie udaliśmy się do Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie. Przedszkolaczki zaczęły od zwiedzania Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniewie. Dzieci w wejściu powitały skrzaty, a zakamarki biblioteki oraz jej funkcjonowanie przybliżyła Pani Basia. Zaprosiła nas również do korzystania ze zbiorów biblioteki.
Później udaliśmy się do sali widowiskowej, gdzie dzieci najpierw mogły do woli najeść się popcornu i waty cukrowej, a potem wyskakać na scenie. Na wizycie w Domu Kultury w Gminie Wiśniew nie mogło zabraknąć oglądania fotogalerii oraz obrazów namalowanych przez dzieci. Na pewno skorzystamy z zaproszenia i pomyślimy o kolejnych odwiedzinach. Serdecznie dziękujemy za sympatyczną wizytę.
Ostatnim miejscem odwiedzin był Urząd Gminy Wiśniew, gdzie czekała na nas Wójt Gminy Wiśniew Pani Barbara Rybaczewska ze słodkim poczęstunkiem oraz pamiątkowymi pocztówkami. Pani Wójt powiedziała o swojej pracy i pozwoliła ochotnikom usiąść na swoim fotelu, a na koniec oprowadziła po urzędzie.
Wszystkim dziękujemy za serdeczne przyjęcie przedszkolaków.
Wycieczka była bardzo atrakcyjna, przedszkolaki wróciły do szkoły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień. DZIĘKUJEMY!
Opracowała: Magdalena Jastrzębska
30
NIE PAL ŚMIECI, PLASTIK NIE DO PIECA, PIEC NIE DO PLASTIKU!
10 maja uczniowie klas drugiej i trzeciej uczestniczyli w warsztatach nt. „Czyste powietrze” przeprowadzonych przez pana Jacka Kędzierskiego. Nasz prelegent rozmawiał z uczniami o środowisku naturalnym, wyświetlił prezentację o zanieczyszczaniu powietrza przez człowieka oraz pokazał kilka doświadczeń. Uczniowie z radością i zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Każde dziecko dowiedziało się, co to jest smog, potrafi prawidłowo segregować śmieci, wie, że nie można palić plastikowych rzeczy, tylko wyrzucać je do odpowiednich kontenerów. Na koniec spotkania pan Kędzierski przeprowadził test z poznanych wiadomości. Wszyscy uczniowie zdali egzamin na szóstkę, w nagrodę otrzymali kamizelki odblaskowe.
Serdecznie dziękujemy panu Jackowi Kędzierskiemu za ciekawe warsztaty, była to dla nas bardzo cenna lekcja, bo przecież środowisko, w który żyjemy to nasz dom.
Opracowała: Barbara Stosio
11
Zwycięstwo w Gminnym Konkursie Literackim „A było to wiosną”
Jakże miło nam ogłosić, że uczniowie naszej szkoły odnieśli kolejne zwycięstwa! Tym razem, prezentując swoją twórczość literacką, piękno i bogactwo języka polskiego, odebrali nagrody za pierwsze miejsca w konkursie na najlepsze opowiadanie „A było to wiosną”. Jury doceniło różnorodność, kreatywność i poprawność językową utworów napisanych przez naszych uczniów i podczas uroczystego podsumowania 9 maja na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie nagrodziło laureatów:
Kategoria kl. III-IV
Macieja Jastrzębskiego – I miejsce (kl. 4)
Hannę Radzikowską – III miejsce (kl. 4)
Kategoria kl. VII-VIII
Oliwię Żądełek – I miejsce (kl. 7)
Dyplomy i gratulacje otrzymali także pozostali uczniowie, którzy wzięli udział w tym konkursie: Adam Biardzki, Anna Ługowska, Tymon Wiszniewski, Nikola Kowieska.
Prace laureatów będzie można przeczytać w tomiku, który ukaże się niebawem w wersji elektronicznej na stronie GOK-u.
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do rozwijania swoich talentów!
Opracowała: Sylwia Wiewiórka-Dąbrowska
Egzaminy ósmoklasisty już za nami!
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbył się we wtorek 14 maja 2024 roku o godzinie 9:00. Trwał 120 minut i składał się z wypracowania oraz zadań sprawdzających wiedzę i umiejętności w czterech kategoriach: kształcenie literackie i kulturowe, kształcenie językowe, tworzenie wypowiedzi oraz samokształcenie. Za rozwiązanie wszystkich zadań można było otrzymać maksymalnie 45 punktów.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki w 2024 roku odbył się 15 maja o godzinie 9:00. Trwał 100 minut i składał się zarówno z zadań otwartych, wymagających krótkich odpowiedzi. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 25 punktów
Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego odbył się w czwartek 16 maja 2024 roku o godzinie 9:00. Trwał 90 minut i zawierał od 45 do 55 zadań. Za rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 55 punktów. Arkusze egzaminacyjne zostaną opublikowane po godzinie 14:00.
Wyniki wszystkich egzaminów zostaną ogłoszone 3 lipca 2024 roku, tego samego dnia absolwenci będą mogli odebrać zaświadczenia.
6
Akcja Zbuczynianka! Dołącz i TY!
Na świecie są miejsca, gdzie woda to „towar luksusowy”. Brak czystej wody to przepis na katastrofę – choroby, niedożywienie, a nawet śmierć. Ludzie zmuszeni są pić z brudnych źródeł, zatruwając się i narażając na wiele niebezpieczeństw. Brak wody oznacza także problemy z uprawą roślin i hodowlą zwierząt – po prostu niemożliwością prowadzenia „normalnego” życia.
Dlatego postanowiliśmy działać! W Sudanie Południowym, gdzie dostęp do czystej wody to marzenie, chcemy pomóc w budowie studni o wdzięcznej nazwie „ZBUCZYNIANKA”. To inicjatywa grupy ZBUCKI RUCH oraz Wójta Gminy Zbuczyn, pana Huberta Pasiaka.
11 maja zawitali w naszej szkole: Pan Michał Kowal Zastępca Wójta Gminy Zbuczyn oraz Pan Paweł Chojecki, by opowiedzieć o problemie Sudańczyków i zachęcić nas wszystkich do wsparcia budowy studni. Potrzebna jest kwota 50 000 zł, aby zrealizować ten cel. Fundusze zbieramy w szkole do 17 maja.
Dziękujemy z góry wszystkim, którzy dołączyli i dołączą do naszej akcji. Razem możemy zmienić świat!
Sukces i wyróżnienie w Finale!
30 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach odbył się Finał XL Konkursu Recytatorskiego im. K. Makuszyńskiego. Wyróżnienie za wspaniały występ i recytację utworu A. Mickiewicza „Komar” oraz fragmentu prozy „Tajemniczy ogród” zdobył Szymon Lański – uczeń klasy szóstej.
Szymonowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opracowała: Sylwia Wiewiórka-Dąbrowska
Koderkowa przygoda
27 kwietnia 2024 roku siedmioro pełnych zapału uczniów z klas 4–6 wybrało się w fascynującą podróż do Warszawy, aby uczestniczyć w jubileuszowej, dziesiątej edycji ogólnopolskiej konferencji „Koderek”. To było jak wejście do krainy cudów, gdzie każdy kawałek kodu mógł stworzyć coś wyjątkowego!
W stolicy nie brakowało atrakcji. Od chwili, gdy dotarliśmy, aż po zakończenie konferencji, było mnóstwo wrażeń! Słuchaliśmy pasjonujących prelekcji, bawiliśmy się klockami, które magicznie ożywały pod naszymi palcami, a nawet tworzyliśmy własne, świecące parasolki! Były też warsztaty, gdzie mogliśmy rozwijać nasze umiejętności w drukowaniu w 3D, tworzeniu animacji czy opowiadaniu historii. To było jak podróż przez świat technologii, gdzie tylko wyobraźnia stawiała granice!
Muszę wspomnieć o naszej niesamowitej opiekunce, pani Milenie Wierzejskiej. To dzięki niej wszystko szło jak z płatka! A także ogromne podziękowania dla pana Huberta Pasiaka, Wójta Gminy Zbuczyn, który sfinansował nasz przejazd autokarem. Dzięki niemu mogliśmy bezpiecznie dotrzeć na tę niezapomnianą przygodę!
Wróciliśmy do domu pełni inspiracji i gotowi podbijać świat nowymi pomysłami!
10
„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem.”
29 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Artyści wkroczyli na scenę krokiem naszego tańca narodowego – poloneza. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, a następnie uczniowie klasy V i VI przenieśli nas w czasie do XVIII wieku. Dzięki nim dowiedzieliśmy się jak przebiegała walka mieszczan o ich prawa, mieliśmy okazję wysłuchać rozmów autorów Konstytucji 3 maja, a także przyjrzeć się postawie szlachty wobec zachodzących zmian. Pieśni patriotyczne, w wykonaniu szkolnego chóru, skłoniły słuchaczy do refleksji i zadumy. Mamy nadzieję, że w pamięci uczniów pozostaną słowa Józefa Piłsudskiego, które były mottem naszej uroczystości: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem.”
Opracowały: Beata Olszewska, Sylwia Dąbrowska-Wiewiórka
19
Nasz szkolny ogródek
„Uprawiaj ogród jakby miał żyć wiecznie”
(William Kent)
Już po raz drugi z rzędu dzięki inicjatywie i wielkiemu sercu Pani Renaty Bulak, mamy naszego ucznia Marcina, mogliśmy przeprowadzić działania związane z zagospodarowaniem naszego szkolnego ogródka.
24 kwietnia Pani Bulak wraz ze współpracownikami firmy Cargill Poland sp. z o.o. przeprowadzili prace ogrodowe polegające na nasadzeniu kwiatów, krzewów i bylin. Teraz wejście do naszej szkoły jest pięknie ukwiecone, kolorowe i jak to się czasami mówi: cieszy oko. Dzięki staraniom wielu osób, zwłaszcza Pani Ewy i Pani Agnieszki oraz Pana Wiesława i Pana Mariusza, nasz szkolny ogródek jest piękny i bardzo zadbany przez cały rok.
Pani Renato, serdecznie dziękujemy za ten dar serca, inicjatywę i pomoc :)
9
Ziemia jest jedna!
„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”
Florian Plit
22 kwietnia 2024r. przedszkolaki świętowały Dzień Ziemi. Tego dnia odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne, projekcje filmów o tematyce ekologicznej, zabawy badawcze, kształtujące wrażliwość i odpowiedzialność. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy, np. poprzez segregację śmieci, a także ich recykling. Przedszkolaki próbowały ocenić, co czuje Ziemia, gdy o nią dbamy, a także jakie emocje odczuwa, gdy jest niszczona. Oczywiście nie zabrakło pięknych prac plastycznych o tematyce ekologicznej wykonanych rękami dzieci. Prowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa i pielęgnować rośliny, dbać o przyrodę, oszczędzać wodę i prąd, segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku. Na koniec każde dziecko dostało oznakę Przyjaciela Ziemi.
Opracowała: Aldona Starzyńska
11
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie