Kulisy mediów - cykl warsztatów z TV Wschód!
12 marca uczniowie klasy 6 i 7 wraz z wychowawcami wzięli czynny udział w Warsztatach Medialnych z TV Wschód. Były one okazją do zgłębienia tajników dziennikarstwa oraz szansą na rozwój młodych ludzi, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w zakresie dziennikarstwa i mediów. W pierwszej części wydarzeniaz zaciekawieniem wysłuchaliśmy wykładów i przyglądaliśmy się temu, jak wygląda praca redaktora, prezentera, realizatora czy operatora. Ostrzegano nas, że media nie zawsze okażą się wiarygodne, wspomniano o fake newsach czy nawet propagandzie, z którą w obecnych czasach bardzo często mamy do czynienia, czytając artykuły lub oglądając telewizję.
Wycieczka klas 1-3 do Siedlec z okazji Dnia Kobiet
W środę 12 marca, uczniowie klas 1-3 wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do Siedlec, pełnej wrażeń i edukacyjnych atrakcji. Celem wyprawy było nie tylko świętowanie Dnia Kobiet, ale także rozwijanie wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach.
Pierwszym punktem programu było przedstawienie teatralne iluzjonistów w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Dzieci miały okazję obejrzeć barwne i pełne emocji widowisko, które dostarczyło im wiele radości i inspiracji.
Dzień Kobiet w naszym przedszkolu
8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet – i to z prawdziwą klasą! Każda dziewczynka otrzymała symbolicznego kwiatka oraz słodki upominek, bo przecież miłe gesty i czekoladki zawsze są w cenie. Uśmiechów było co niemiara, serdeczność unosiła się w powietrzu, a chłopcy stanęli na wysokości zadania, składając piękne życzenia swoim koleżankom.
„Wielki test o Żołnierzach Niezłomnych” – sukces naszych uczniów w konkursie IPN
„Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem…”
28 lutego 2025 r. w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie dziewięcioro naszych uczniów uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie wiedzy dotyczącym patrona szkoły - Żołnierzy Wyklętych. Do rywalizacji przystąpili reprezentanci z następujących miejscowości: Borki-Kosy, Biała Podlaska, Iława, Inowrocław, Janki, Kraków, Marki, Milanówek, Radom, Ryki, Sękocin Stary, Sopot, Sade Budy, Warszawa oraz Ząbki.
Profilaktyka oraz integracja…
7 marca uczniowie kl. 7 i 8 wraz z wychowawcami wyjechali do Siedlec, by w Sali Podlasie MOK obejrzeć spektakl profilaktyczny „Wspomnienia narkomanki” stworzony w oparciu o książkę „Pamiętnik narkomanki” Barbary Osiek. Wszyscy z uwagą śledzili niezwykle pouczającą historię dziewczyny, która przeszła przez piekło uzależnienia i której udało się zwyciężyć nałóg. Obejrzane przedstawienie ukazało nie tylko dramatyczne aspekty uzależnienia, ale także walkę z nałogiem, poszukiwanie nadziei i wyjścia z ciemności. "Wspomnienie narkomanki" to dramatyczna opowieść, ale także ważna lekcja o ludzkich zmaganiach, potrzebie zrozumienia i wsparcia, a także o możliwości przezwyciężenia trudności.
Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym
Styczeń i luty upłynęły w naszej szkole pod znakiem błyskawicznych wymian, efektownych serwisów i niezwykle zaciętej rywalizacji. Kolejna edycja Mistrzostw Szkoły w tenisie stołowym przyciągnęła 23 zawodników, którzy postanowili zmierzyć się przy stole – i to nie po to, żeby odrabiać lekcje!
Zawody rozegrano w czterech kategoriach:
Nasi pierwszoklasiści w Akademii Bezpiecznego Puchatka
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła dołączyła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Skierowany jest on do uczniów klas I szkół podstawowych i obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sześciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w internecie, w relacjach z rówieśnikami oraz podczas wypoczynku.
Pamięć i Honor: Obchody Święta Patronów Szkoły - Żołnierzy Wyklętych
„Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy.
Pozostał po nich w śniegu ten ślad wilczy.”
Zbigniew Herbert
3 marca w naszej szkole odbyły się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które przypomniały nam bohaterów walczących o wolność i niepodległość Polski. Wśród naszych gości znaleźli się m.in. Wójt Gminy Zbuczyn Pan Hubert Pasiak, Wójt Gminy Wiśniew Pani Barbara Rybaczewska, a także Dyrektorzy i Nauczyciele innych szkół.
Rekrutacja
Nabór dzieci do oddziału przedszkolnego i do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Wyklętych w Borkach-Kosach na rok szkolny 2025/2026
Informuję, że Karty zgłoszenia dziecka do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Wyklętych w Borkach-Kosach są do pobrania w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej szkoły.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
„A nade wszystko szanuj mowę ojczystą.
Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”
/Franciszek Ksawery Dmochowski/
21. lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ustanowiony został przez UNESCO dla podkreślenia ogromnej różnorodności i wartości języków ojczystych, zarówno tych narodowych, jak i regionalnych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających potężny zasięg i tych użytkowanych przez niewielkie grupy. Na całym świecie, każdy język jest niezwykle ważnym elementem kultury, tożsamości narodowej i kulturowej dla posługującej się nim społeczności. To dzięki niemu poznajemy rzeczywistość, porozumiewamy się między sobą, potrafimy wyrażać emocje, wreszcie – możemy czuć wspólnotę z innymi.
Szkolna impreza roku!
Ach, co to był za bal! Nasza szkolna zabawa choinkowa dostarczyła uczniom mnóstwo radości, tańca i niezapomnianych atrakcji. Każdy – od najmłodszych przedszkolaków po ósmoklasistów – znalazł coś dla siebie. A teraz czas na relację pełną błysku brokatu, dźwięków muzyki i… zapachu pizzy!
Mali imprezowicze w akcji!
Święto Babci i Dziadka – wyjątkowy dzień pełen wzruszeń
Babcia i Dziadek – to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co najlepsze. Dlatego 6 lutego 2025 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych miały zaszczyt gościć swoje ukochane Babcie i Dziadków na uroczystości z okazji ich święta.
Pod czujnym okiem wychowawczyń mali artyści zaprezentowali piękny program artystyczny, w którym nie zabrakło zabaw muzyczno-ruchowych oraz tańców. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem odgrywały swoje role, wkładając w nie mnóstwo serca, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Wzruszeni goście z dumą podziwiali występy swoich wnucząt, wsłuchując się w czułe słowa kierowane pod ich adresem.
Kolędować Małemu
Styczeń to czas, w którym odbyło się wiele spotkań, konkursów oraz przeglądów, podczas których dzieci i młodzież, zespoły i soliści mogli wystąpić, aby zaprezentować swoje wokalne umiejętności.
W naszej najbliższej okolicy takie koncerty miały miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie. I tam właśnie swoje talenty muzyczne zaprezentowali nasi soliści.
Dzień bez plecaka czyli o kreatywności naszych uczniów
29 stycznia nasza szkoła zamieniła się w prawdziwy karnawał pomysłów dzięki Dniu Bez Plecaka! Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością, przynosząc swoje podręczniki, zeszyty i przybory szkolne w najróżniejszych przedmiotach, jakie tylko można sobie wyobrazić. Samorząd uczniowski naprawdę nas zaskoczył tą inicjatywą!
„Egipt darem Nilu” – spotkanie z podróżnikiem
21 stycznia gościliśmy w murach naszej szkoły Pana Mateusza Chłodnego - człowieka pełnego pasji do wędrowania po świecie. Podróżnik podczas spotkania i warsztatów z uczniami w interesujący sposób przedstawił historię, kulturę, przyrodę i ciekawostki związane z Egiptem.
Dowiedzieliśmy się, że to starożytne państwo jest pięć razy starsze od Polski a jedną z jego największych atrakcji są piramidy, które są tak duże, że ludzie wyglądają przy nich jak mróweczki. Każda z tych budowli składa się z kamiennych bloków a niektóre z nich są cięższe od słonia! Również sfinks – strażnik piramid imponuje swoimi rozmiarami – jest wyższy niż nasza szkoła! Egipt leży nad Nilem - najdłuższą rzeką w Afryce, a nie uwzględniając dopływów Amazonki, również najdłuższą na świecie. Turyści zastanawiają się, czy można kąpać się w Nilu? Oczywiście! Pod warunkiem, że nie boisz się krokodyli! Choć jak to z tak
Grajmy Panu, grajmy i śpiewajmy!
16 stycznia w naszej szkole odbył się w klimacie świąt Bożego Narodzenia piękny koncert, podczas którego uczniowie zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności Jasełka urozmaicone przez dzieci, rodziców i nauczycieli najpiękniejszymi kolędami i pastorałkami.
Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Ksiądz Dziekan Sławomir Brodawka, Pan Hubert Pasiak Wójt Gminy Zbuczyn oraz Pani Barbara Rybaczewska Wójt Gminy Wiśniew.
Poznajemy Wymiar Sprawiedliwości
14 stycznia 2025r. uczniowie kl. 7 i 8 wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Siedlcach. Było to nowe doświadczenie edukacyjne i niecodzienna lekcja z zakresu edukacji prawnej oraz doradztwa zawodowego, którą poprowadziła sędzia Monika Jaszczuk – Orzyłowska. Uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się, jak działa system sądowy, jakie są role różnych osób pracujących w sądzie, a także zostali zapoznani z procedurami sądowymi oraz przykładowymi przypadkami. Wykład z zakresu prawa przypomniał, jak ważne są podejmowane przez nas decyzje i wskazał, jak unikać niebezpieczeństw zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym oraz uświadomił, że konsekwencje naszych działań mają wpływ na całe życie.
Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 843309