Spotkanie z „Dziadkiem do orzechów”
Nowy rok rozpoczęliśmy świątecznie, kulturalnie i wyjazdowo! 8 stycznia 2024r. uczniowie klas 1-7 wraz z opiekunami wybrali się do CKiS na spektakl baletowy w wykonaniu artystów Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Caro Dance w Siedlcach.
Od pierwszych taktów zachwyciła nas muzyka „Dziadka do orzechów” i niezwykłe, taneczne widowisko, w którym gościnnie wystąpił Pan Eduard Bablidze-Sabeli – pedagog i aktor Teatru Wielkiego w Warszawie w reżyserii i choreografii Iwony Marii Orzełowskiej. Podziwialiśmy tancerzy, którzy przenieśli nas w baśniowy, fantastyczny świat małej Klary – bohaterki opowiadania E. T. A. Hoffmanna. Z uwagą śledziliśmy taneczną opowieść o dziecięcych przygodach, marzeniach i snach, które rodzą się w atmosferze rodzinnych, świątecznych spotkań.
Żywa lekcja historii z grupą PATRIOTIC
W naszej szkole gościliśmy grupę PATRIOTIC, która zaprezentowała pokaz historii najnowszej. W czasie spotkania dzieci poznawały trudne dzieje świata i Polski związane z walkami o niepodległość naszego kraju. Pan Przemysław zaciekawił uczestników opowieścią o Kampanii Wrześniowej i losach Żołnierzy Wyklętych. Uczestnikom pokazu szczególnie podobała się możliwość przymierzenia, obejrzenia i zapoznania się z eksponatami i replikami broni oraz odgrywanie scenek z życia wojennego.
„Wojna i Pokój” – zajęcia edukacyjne Polskiej Akcji Humanitarnej
Najstarsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dodatkowych zajęciach poświęconych tematowi pokoju na świecie. Warsztaty zostały przeprowadzone w oparciu o publikację „Wojna i Pokój” PAH. Na korytarzu szkolnym przygotowano wystawę z sześcioma plakatami poruszającymi ważne zagadnienia związane z sytuacją uchodźców. Uczniowie klasy siódmej i ósmej poprzez udział w zajęciach uzyskali wiele istotnych informacji z zakresu edukacji globalnej.
Nasz uczeń w finale konkursu Wolna Elekcja!
Konkurs historyczny „Wolna Elekcja” został zorganizowany w ramach świętowania 450. rocznicy pierwszego wyboru króla elekcyjnego. Turniej polegał na rozegraniu gry karcianej, w której uczniowie wcielili się w postaci historyczne z czasów wolnej elekcji 1573 roku.
W trzyetapowych rozgrywkach wzięło udział 5 tysięcy uczniów z całej Polski. Finał konkursu odbył się 15 grudnia w Muzeum Historii Polski. Do ostatniego etapu dostały się 43 osoby, w tym Jakub Jurzyk z klasy siódmej. Jest to ogromny sukces naszego ucznia, z którego bardzo się cieszymy i promocja dla Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Wyklętych w Borkach-Kosach.
„… aby każdy nasz dzień był tak piękny, jak piękna jest noc Bożego Narodzenia.”
19 grudnia w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Uczestniczyliśmy w montażu słowno – muzycznym z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Uroczystość rozpoczął występ przedszkolaków, którzy zaczarowali publiczność pięknym tańcem do piosenki „Noel”. Występ, niczym najpiękniejszy festiwal świateł, wprowadził nas w klimat refleksji nad cudem pięknej, cichej nocy narodzenia Jezusa. Inscenizację pt. „Prezent dla najbliższych” przedstawili uczniowie klasy IV i V. Ich występ uświetnił, jak zawsze niezawodny, szkolny chór pod batutą pani Barbary Kędzierskiej. Piękne, nostalgiczne kolędy wywołały wzruszenie na niejednej twarzy. Na zakończenie uroczystości przewodnicząca zarządu SU – Urszula Biardzka – złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Mamy nadzieję, że to spotkanie na długo pozostanie w pamięci i sercach widzów, i przyczyni się do przeżycia nadchodzących świąt w atmosferze mił
Paczka na Kresy
Nasza szkoła wzięła udział w XV już edycji wyjątkowej inicjatywy: „Paczka na Kresy – Boże Narodzenie 2023”.
Fundacja Kresy w potrzebie, z którą współpracuje Kuratorium Oświaty w Warszawie z sukcesem od wielu lat, wspiera materialnie rodaków żyjących poza granicami Polski. Włączyliśmy się w akcję, poprzez zbiórkę darów przeznaczonych na świąteczne paczki dla potrzebujących rodzin zamieszkujących Kresy. Zebrane produkty spożywcze, środki czyszczące, higieniczne i medykamenty zostały przekazane pracownikom Fundacji.
O cyberprzestępstwach i nie tylko...
15 grudnia uczniowie naszej szkoły w ramach profilaktyki zagrożeń cyberprzestępczością spotkali się z sierż. szt. panem Krzysztofem Szczygielskim - policjantem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.
Policjant powiedział na wstępie, że cyberprzestępczość jest coraz większym problemem w coraz bardziej połączonym świecie. Cyberprzestępczość szybko się rozwija, a z roku na rok stanowi coraz większe zagrożenia dla każdego z nas. W jej skład wchodzą wszelkie nielegalne i przestępcze działania realizowane z pomocą komputerów, internetu, systemów lub sieci komputerowych, a także z elektronicznym przetwarzaniem danych. Policjant zwrócił szczególną uwagę na nasilające się zjawisko hejtu w internecie, zwłaszcza w różnych mediach społecznościowych.
Matematyka na planszy
W grudniowe popołudnia uczniowie klas 4 i 5 wzięli udział w cyklu warsztatów w ramach projektu „Matematyka na planszy (2023)”. Jego głównym założeniem była edukacja matematyczna, rozwijanie logicznego myślenia u dzieci i młodzieży przez doświadczenie i zabawę. Zastosowane podczas zajęć gry planszowe zostały umiejętnie dobrane do wieku i umiejętności uczniów, tak że rozgrywanie ich dostarczało wielu emocji, zmuszało do wykonywania pamięciowych obliczeń arytmetycznych, szacowania prawdopodobieństwa wyniku, myślenia przestrzennego a przede wszystkim radzenia sobie ze stresem, panowania nad emocjami i współzawodnictwa w myśl zasady fair play.
A Letter to Santa
15 grudnia rozstrzygnięty został konkurs „A Letter to Santa”, był to szkolny szkolny konkurs językowo-plastyczny z języka angielskiego skierowany do uczniów klas I-VIII. Zadaniem było napisanie listu do św. Mikołaja, oczywiście we wspomnianym języku nowożytnym.
Należy zaznaczyć, iż jednym z kryteriów konkursu było napisanie wspomnianych prac odręcznie. Dzieci i młodzież opisały swoje dobre uczynki z tego roku. Nie obyło się bez próśb o wymarzone prezenty, jak również dawania obietnic udzielania pomocy osobom potrzebującym w nadchodzącym nowym roku. Listy okazały się bardzo ciekawą lekturą. Nasza młodzież wykazała się umiejętnością tworzenia wypowiedzi pisemnej niezbędnej także na egzaminie ósmoklasisty.
O gminnym samorządzie na lekcji WoS
Na lekcji wiedzy o społeczeństwie gościliśmy Pana Sylwestra Żelechowicza – radnego Gminy Zbuczyn i sołtysa wsi Grochówka, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam o swojej pracy w samorządzie. Dowiedzieliśmy się, jakie zadania realizuje każda gmina oraz skąd pozyskuje pieniądze np. na budowę szkolnego boiska. Radny odpowiadał w profesjonalny sposób na każde nasze pytanie. Było to dla nas bardzo wartościowe spotkanie i pożytecznie spędzony czas.
Pomagamy ptakom przetrwać zimę
Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, a poszukiwania pokarmu na mrozie pochłaniają cenną energię. Dokarmianie ptaków, to jedna z form pomocy, dlatego w naszym przedszkolnym ogrodzie założyliśmy „ptasią stołówkę". Na gałązkach drzew dzieci zawiesiły kulki z ziarnem, a do karmnika wsypały nasiona zbóż. Będziemy dyskretnie obserwować, kto odwiedza przygotowaną dla nich stołówkę. Takie działania mają ogromne walory edukacyjne dla dzieci. Uwrażliwiają je na przyrodę, uczą odpowiedzialności za nią, a jednocześnie dają poczucie satysfakcji, że robią coś dobrego.
BohaterOn w Twojej Szkole 2023
W naszej szkole w listopadzie i grudniu 2023 roku zrealizowano projekt edukacyjny BohaterON w Twojej Szkole, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
Pieczenie pierników – świąteczna tradycja
Piernik był w przeszłości cennym towarem eksportowym, symbolem dobrobytu, lekarstwem.
Historia powstania tego wypieku nie jest do końca znana. Niektóre źródła podają, że pierniki wypiekano już w starożytności. Do Polski smakołyk przywędrował drogą morską z Niemiec do Gdańska. Z tego bogatego miasta receptura wraz z egzotycznymi przyprawami przybyła do Torunia, który dzisiaj znany jest jako polska stolica piernika.
Zelektryzowani
W czwartek, 14 grudnia 2023 r. w naszej szkole gościła Grupa Zaelektryzowani z Lublina. Zaprosiła ona uczniów klas I – VIII na niecodzienną lekcję, której celem było wprowadzenie do tajników nauk przyrodniczych – fizyki, chemii w sposób prosty i atrakcyjny dla uczniów w różnym wieku. Program obejmował interaktywne zabawy z gazami, takimi jak ciekły azot, hel i propan-butan, a także fascynujące eksperymenty z dziedziny fizyki np. demonstracja ciśnienia w próżni.
Mikołajkowe warsztaty ceramiczne
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.
W tym roku w naszej szkole oprócz wielu innych atrakcji odbyły się mikołajkowe ceramiczne warsztaty twórcze. Gościliśmy Panią Kasię i Pana Piotra z „Pracowni u pietruszki”. To oni krok po kroku pokazali dzieciom, jak z niepozornego kawałka gliny można zrobić coś trwałego, coś, co możemy zachować na lata. Dzieci miały możliwość odkryć swoje talenty i kreatywnie spędzić czas. Z rąk naszych pociech powstały przepiękne anioły i mikołaje.
Drużynowe Zawody Mikołajkowe DZIECI NA START
W bardzo wyjątkowy dzień, 6 grudnia, odbyło się na Hali Sportowej Szkoły Podstawowej w Zbuczynie bardzo wyjątkowe wydarzenie – Drużynowe Zawody Mikołajkowe DZIECI NA START.
W zawodach rywalizowali ze sobą uczniowie klas drugich i trzecich ze wszystkich szkół z terenu Gminy Zbuczyn. Organizatorem imprezy była Redakcja Sportsiedlce.pl natomiast Współorganizatorami: Gmina Zbuczyn i LKS EkoSport Siedlce. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Mikołaj niejedno ma imię
Zjawia się nocą z 5 na 6 grudnia i zostawia dzieciom upominki. Można spotkać go także w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Na pewno znasz Świętego Mikołaja. A czy wiesz, kto jeszcze w różnych zakątkach świata przynosi dzieciom prezenty? Sięgnij do artykułu i poznaj świąteczne zwyczaje oraz ciekawostki z różnych krajów. Nie trzeba biegle posługiwać się kalendarzem, by z niecierpliwością odliczać czas do 6 grudnia. Tego dnia w Polsce pojawia się Święty Mikołaj, tradycyjnie obdarowując najmłodszych upominkami. Zagadką pozostaje, w jaki sposób udaje mu się wręczyć wszystkie prezenty jednej nocy. Jedno jest pewne - to specjalista od magii świąt!
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 813315