25, 26, 27 maja to już przeszłość... Dla uczniów klasy VIII były to dni wytężonego wysiłku umysłowego. Egzamin z tylu lat nauki języka polskiego, matematyki i języka angielskiego to bardzo poważne wyzwanie. Miejmy nadzieję, że owoce tych lat będą dorodne i zaobfitują wysokimi wynikami, które ósmoklasiści poznają 2 lipca 2021 roku.
Uczniowie już po egzaminie
- 9
Spotkanie z Policją
Dnia 24 maja dzieci z naszego przedszkola i szkoły odwiedzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach z psem patrolowo-tropiącym. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Pani policjantka przybliżyła dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i przypomniała najważniejszy numer alarmowy 112. Stróże prawa przybliżyli dzieciom wskazówki, jak zachować się w sytuacji ataku groźnego psa. Przedszkolaki i dzieci z klas I-III chętnie ćwiczyły pozycję „żółwika”, która chroni przed napadem zwierzęcia.
Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta, m.in. kajdanki. Niektóre przedszkolaki zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami, pokazały, że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachować na drodze i w najbliższym otoczeniu.
Jednak na tym spotkaniu największą „gwiazdą” był pies patrolowo-tropiący. Nieco inny pracownik policji pod kierownictwem swojego opiekuna zaprezentował umiejętności i wysoki stopień wyszkolenia-tresury. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się, jak Aria reaguje na komendy policjanta. Ponadto przewodnik pieska omówił, jakie zadanie ma do spełnienia pies policyjny na służbie.
Dziękujemy policjantom za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta. Wspólne zdjęcie było zwieńczeniem tej niecodziennej wizyty.
Opracowała: Marzena Borkowska
21
Uczniowie wracają do szkoły
Po kilku długich miesiącach nauki zdalnej od 31 maja wszyscy uczniowie wracają do szkoły.
Chcemy, aby nauka stacjonarna była dla uczniów okazją nie tylko do zdobywania wiedzy, ale także miejscem spotkań z kolegami i koleżankami z klasy i szkoły. Mamy nadzieję, że czerwiec przyniesie uczniom, nauczycielom i rodzicom pozytywne doznania, że będzie to czas integracji, wycieczek, spotkań, rozmów... W ten sposób także się uczymy, zwłaszcza uczymy się życia.
A zatem do zobaczenia w szkole!
Agnieszka Dziewulska
XXXVII Konkurs Recytatorski dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego
14 maja 2021r. uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w etapie szkolnym konkursu recytatorskiego.
Przed komisją swoje umiejętności zaprezentowało dziewięcioro uczniów. Wszystkim, którzy podjęli się recytacji prozy i poezji, serdecznie gratulujemy.
Do następnego etapu zakwalifikowali się: Urszula Biardzka, Nikola Kowieska (uczennice klasy IV), Szymon Celiński-Jakubowicz, Dominika Urban (uczniowie kl. VII) oraz Paulina Krasuska (uczennica kl. VIII).
Życzymy powodzenia.
Opracowała: Sylwia Wiewiórka-Dąbrowska
4
Konkurs recytatorski w klasie I
W czwartek (13 maja) 2021 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski. Wzięło w nim udział ośmioro dzieci z pierwszej klasy. Uczestnicy interpretowali wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Zaprezentowali swoje umiejętności w dość ciekawy sposób. Komisja w składzie: Pani Agnieszka Dziewulska i Pani Sylwia Wiewiórka-Dąbrowska oceniały zmagania artystów.
Pierwsze miejsce zajął Adam Biardzki. Wyróżnienie otrzymali: Nikola Kowieska, Anna Ługowska, Julia Oknińska, Michał Urban, Hanna Radzikowska, Oliwia Sobiczewska i Tymon Wiszniewski.
Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, życzymy wytrwałości w kolejnych spotkaniach z poezją.
Opracowała: Barbara Stosio
6
Nauka hybrydowa w klasach IV-VIII
Od najbliższego poniedzialku (17 maja) nastapi wprowdzenie nauki hybrydowej w klacach IV-VIII. Szczegółowy harmonogram jest zamieszczony w wiadomościach dla uczniów i rodziców w dzienniku Librus. Proszę zapoznać się z tą informacją i przyjąć do stosowania.
Ponadto przypominam o konieczności stosowania ogólnie przyjetych zasad i procedur szkolnych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zapobieganiem Covid-19. Pragnę zwrócić Państwa uwagę na poważne traktowanie zasad (DDM) i rozmowę w tej sprawie z dziećmi.
Pracownicy szkoły dołożą wszelkich starań, aby powrót dzieci do szkoły był ze wszech miar bezpieczny. Wszystkim nauczycielom zależy na stworzeniu uczniom komfortowych warunków powrotu i pobytu w szkole. Mam nadzieję, że dzięki wspólnym staraniom Nauczycieli, Rodziców i Uczniów, uda się to i pozwoli na poczucie bezpieczeństwa, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Nadmieniam, że do szkoły przychodzą dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych. Zgodnie z przyjętym i ogólnie obowiązującym prawem do szkoły nie mogą uczęszczać dzieci z rodzin/ domów objętych kwarantanną i izolacją.
Agnieszka Dziewulska -Dyrektor Szkoły
Tuwim i Brzechwa dzieciom
23 kwietnia 2021roku w naszym przedszkolu po raz pierwszy odbył się konkurs recytatorski „Tuwim, Brzechwa dzieciom”. W konkursie wzięło udział 15 dzieci z podziałem na kategorie wiekowe 3,4- latki, oraz 5-6- latki.
Celem konkursu było zapoznanie dzieci z twórczością Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, rozwijanie zainteresowań czytelniczych i recytatorskich, a także pokonywanie nieśmiałości, odkrywanie i rozwijanie młodych talentów.
Wiersze Brzechwy i Tuwima towarzyszą nam od najmłodszych lat życia.
Konkurs przebiegł w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Przedszkolaki pięknie nauczyły się na pamięć nawet bardzo długich wierszyków i mimo tremy, fantastycznie wystąpiły przed zgromadzoną publicznością i jury. Wśród recytowanych wierszy znalazły się między innymi utwory: Kotek, Psie smuteczki, Kaczka dziwaczka, Na straganie, Okulary, Żaba, O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci, Murzynek Bambo.
Występy dzieci oceniało jury w składzie: Pani Agnieszka Dziewulska-Dyrektor Niepublicznego Przedszkola w Borkach-Kosach, Pani Monika Krasuska-nauczyciel, bibliotekarz.
Każdy z uczestników zachwycił jury wspaniałą pamięcią, pięknymi strojami, wspaniałą prezentacją, co potwierdziły gromkie brawa, którymi przedszkolaki zostały nagrodzone przez rówieśników. Nie dziwi, więc fakt, że jury miało duży problem z podjęciem decyzji o przyznaniu poszczególnych miejsc.
Wyniki konkursu:
Grupa 3,4- latki
I miejsce -Wojciech Korporowicz, Helena Urban
II miejsce - Natalia Kowieska, Oliwia Biardzka
III miejsce - Julia Borkowska, Alicja Ługowska
Grupa 5,6- latki
I miejsce – Dominika Izdebska, Julia Lańska, Ernest Wójcik
II miejsce- Julia Mędza, Marcelina Zagalska, Patrycja Wiszniewska
III miejsce- Aleksander Biaduń, Izabela Nowosielska, Jakub Zdanowski
Każdy z laureatów konkursu otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową.
Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział, rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu i dzielenie się pięknem poezji.
Opracowała: Aldona Starzyńska
30
Harmonogram powrotu do nauczania stacjonarnego - od 4 maja br.
Rząd przedstawił harmonogram, zgodnie z którym do końca maja planowany jest stopniowy powrót szkół do nauki stacjonarnej.
Już od 4 maja br. do szkół w trybie stacjonarnym wrócą dzieci z klas I-III szkół podstawowych.
Następnie od 15 maja br. zaplanowano wprowadzenie nauki hybrydowej dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniów klas I-IV szkół średnich.
Od 29 maja br. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich wracają do nauki stacjonarnej.
Nauka stacjonarna będzie odbywała się w ścisłym reżimie sanitarnym (m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy).
Harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.
Więcej informacji - strona Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Organizacja pracy szkoły na dni 26-30 kwietnia
Informuję, że na podst. Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
nauczanie w klasach I-III w dniach 26-29 kwietnia będzie realizowane według następującego harmonogramu:
26, 27 kwietnia (poniedziałek i wtorek) – na zajęcia stacjonarne przychodzą następujący uczniowie:
- kl. I – dzieci od numeru 1-6 w dzienniku lekcyjnym,
- kl. II - dzieci od numeru 1-3 w dzienniku lekcyjnym,
- kl. III - dzieci od numeru 1-7 w dzienniku lekcyjnym,
28, 29 kwietnia (środa i czwartek) - na zajęcia stacjonarne przychodzą następujący uczniowie:
- kl. I – dzieci od numeru 7-12 w dzienniku lekcyjnym,
- kl. II - dzieci od numeru 4-6 w dzienniku lekcyjnym,
- kl. III - dzieci od numeru 8-14 w dzienniku lekcyjnym,
W czasie, gdy odbywają się zajęcia w szkole pozostałe dzieci uczestniczą w zajęciach zdalnie, zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć.
Uczniowie klas I-III mogą korzystać z opieki świetlicowej.
Zajęcia dla uczniów klas IV-VIII będą prowadzone jak dotychczas, czyli w systemie zdalnym.
30 kwietnia 2021 r. (piątek) jest dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej dniem wolnym od zajęć lekcyjnych na podstawie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. (z późn. zm.) w sprawie organizacji roku szkolnego .
Uwaga! Dnia 26 kwietnia 2021 r. w miejscowości Borki-Kosy (a więc także w naszej szkole) od godz. 9.00 do 15.00 będzie przerwa w dostawie prądu. Mogą zatem zaistnieć problemy w prowadzeniu zajęć zdalnych, jak również udziału w tych zajęciach dzieci pobierających nauczanie z wykorzystaniem środków multimedialnych do nauczania zdalnego.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Nadal zdalne nauczanie
Do 18 kwietnia br. przedłużone zostanie nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Przedszkola i żłobki również pozostają zamknięte.
Aktualne rozporządzenie obowiązuje od 22 marca br. Nauka zdalna obejmuje wszystkich uczniów bez względu na etap edukacyjny. Zmiana trybu nauczania dotyczy również uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego. Obostrzenia zostały przedłużone również dla przedszkoli i żłobków.
Lista dzieci przyjętych do przedszkola
Lista dzieci przyjętych do Niepublicznego Przedszkola w Borkach-Kosach na rok szkolny 2021/2022
Dobrze odrobiona lekcja historii
"Szkoła Podstawowa w Borkach-Kosach była drugą szkołą w Polsce, która zdecydowała się na to, by w jej nazwie jako patrona umieścić Żołnierzy Wyklętych - Inicjatywa zrodziła się w październiku 2011 r. i miała związek z wpisaną w tradycję naszej szkoły opieką nad miejscem pamięci znajdującym się w Borkach-Kosach przy torach kolejowych - mówi Dyrektor SP Agnieszka Dziewulska" (EK 9/21)
Zapraszam do przeczytania artykułu dotyczącego patrona naszej szkoły i wieloletniej tradycji, którą nasza szkolna społeczność pielęgnuje od ponad dwudziestu lat. Zapis wywiadu, który przeprowadziła p. Monika Lipińska zamieszczony został na łamach "Echa Katolickiego".
To historia naszych przodków, naszej szkoły i nas samych...
Życzenia Wielkanocne
Od 29 marca do 11 kwietnia br. przedszkola i żłobki będą zamknięte
Regulacje zaczną obowiązywać od najbliższego poniedziałku, tj. 29 marca.
W tym okresie rodzice/opiekunowie mają prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego.
Placówki mają obowiązek zapewnienia opieki dzieciom, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. (Rozporządzenie czeka na publikację w Dzienniku Ustaw).
Skarpetki nie do pary
Dnia 22 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowych Skarpetek.
Na znak solidarności i życzliwości z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21 założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary. Tego dnia dzieci dowiedziały się, kim są osoby dotknięte trisomią i jakie trudności codziennie je spotykają.
Dzieci wiedzą już, że nasza zewnętrzna odmienność ma nas urozmaicać, a nie różnić.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, ale zarazem wyjątkowy.
Opracowała: Marzena Borkowska
Czekamy na wiosnę!
W przededniu pierwszego dnia wiosny dzieci pożegnały zimę i powitały wiosnę. Tego dnia zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej o tradycji powitania wiosny i oznakach zbliżającej się tej jakże pięknej pory roku.
Dzieci nie zapomniały przy tym o uroczystym pożegnaniu zimy, której symbolem jest kukła Marzanny. Przedszkolaki z pomocą Pań przygotowały słomianą pannę, rysowały, kolorowały, a następnie wycinały kwiaty, które zostały umieszczone na sukience Marzanny.
Dzieci zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę: piosenkami, zabawami. Zebrane wokół słomianej panny donośnymi okrzykami: „Marzanno, Marzanno! Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy!” pożegnały zimę. Ubrana w piękną kolorową sukienkę ozdobioną kwiatami Marzanna wyruszyła z przedszkola do ogrodu szkolnego, a nasze przedszkolaki machały jej przez okno.
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci.
Aldona Starzyńska
6
Marakasy
Dnia 12 marca w naszym przedszkolu „zrodził się” kolejny pomysł na kreatywne zabawy z dziećmi w ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „Przedszkolaki Wymyślaki”.
Tym razem rozwijaliśmy talent muzyczny naszych dzieci w zabawie. Zrobiliśmy marakasy z produktów pochodzących z recyklingu i wystukiwaliśmy rytmy.
Do wykonania instrumentu muzycznego potrzebne nam były: plastikowe butelki po jogurtach, ziarenka kaszy gryczanej, jęczmiennej, ryż, fasola, groch, ozdobne taśmy klejące, kolorowy papier i naklejki.
Przedszkolaki uwielbiają śpiewać i tańczyć, dlatego też postanowiliśmy trochę urozmaicić ich zabawę. Najpierw dzieci ozdabiały swoje butelki kolorowym papierem, naklejkami, następnie przy pomocy nauczycielek wsypywany był ryż i inne ziarenka. Potem dzieci sprawdziły, jaki wydają dźwięk. Następnie przedszkolaki marakasami wystukiwały różne rytmy. Tego dnia stworzyliśmy przedszkolną orkiestrę, grając utwór muzyczny pt.: „Jestem Muzykantem Konszabelantem”. Szaleństwom nie było końca! Przekonajcie się sami oglądając galerię zdjęć!
Zabawa z instrumentem, wybijanie rytmu jest ćwiczeniem stymulującym percepcję słuchową, która jest bardzo ważnym elementem rozwoju dziecka. Prawidłowy słuch fonematyczny– czyli umiejętność rozróżniania poszczególnych dźwięków (głosek) jest elementem determinującym rozwój mowy, czytania i pisania. Dlatego warto w codzienną zabawę dziecka włączyć takie aktywności, które będą go stymulować. Są to wszystkie zabawy angażujące „ucho”, skłaniające do uważnego nasłuchiwania, powtarzania, różnicowania, identyfikowania usłyszanych dźwięków.
Opracowała: Marzena Borkowska
15
Dzień Kobiet
Dzień Kobiet, Dzień Kobiet!
Niech każdy się dowie,
że dzisiaj święto dziewczynek!
8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe.
W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom.
Nie obyło się bez wspólnych tańców, gromkiego 100 lat, drobnych upominków i kwiatów, za które serdecznie dziękujemy!
Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:)
Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...
Opracowała: Aldona Starzyńska
15
Informacja GUS
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie