• Egzaminy ósmoklasisty już za nami!

          • Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbył się we wtorek 14 maja 2024 roku o godzinie 9:00. Trwał 120 minut i składał się z wypracowania oraz zadań sprawdzających wiedzę i umiejętności w czterech kategoriach: kształcenie literackie i kulturowe, kształcenie językowe, tworzenie wypowiedzi oraz samokształcenie. Za rozwiązanie wszystkich zadań można było otrzymać maksymalnie 45 punktów.

            Egzamin ósmoklasisty z matematyki w 2024 roku odbył się 15 maja o godzinie 9:00. Trwał 100 minut i składał się zarówno z zadań otwartych, wymagających krótkich odpowiedzi. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 45 punktów

            Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego odbył się w czwartek 16 maja 2024 roku o godzinie 9:00. Trwał 90 minut i zawierał od 45 do 55 zadań. Za rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 55 punktów. Arkusze egzaminacyjne zostaną opublikowane  po godzinie 14:00.

            Wyniki wszystkich egzaminów zostaną ogłoszone 3 lipca 2024 roku, tego samego dnia absolwenci będą mogli odebrać zaświadczenia.

          • Akcja Zbuczynianka! Dołącz i TY!

          • Na świecie są miejsca, gdzie woda to „towar luksusowy”. Brak czystej wody to przepis na katastrofę – choroby, niedożywienie, a nawet śmierć. Ludzie zmuszeni są pić z brudnych źródeł, zatruwając się i narażając na wiele niebezpieczeństw. Brak wody oznacza także problemy z uprawą roślin i hodowlą zwierząt – po prostu niemożliwością prowadzenia „normalnego” życia.

            Dlatego postanowiliśmy działać! W Sudanie Południowym, gdzie dostęp do czystej wody to marzenie, chcemy pomóc w budowie studni o wdzięcznej nazwie „ZBUCZYNIANKA”. To inicjatywa grupy ZBUCKI RUCH oraz Wójta Gminy Zbuczyn, pana Huberta Pasiaka.

            11 maja zawitali w naszej szkole: Pan Michał Kowal Zastępca Wójta Gminy Zbuczyn oraz Pan Paweł Chojecki, by opowiedzieć o problemie Sudańczyków i zachęcić nas wszystkich do wsparcia budowy studni. Potrzebna jest kwota 50 000 zł, aby zrealizować ten cel. Fundusze zbieramy w szkole do 17 maja.

            Dziękujemy z góry wszystkim, którzy dołączyli i dołączą do naszej akcji. Razem możemy zmienić świat!

          • Sukces i wyróżnienie w Finale!

          • 30 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach odbył się Finał XL Konkursu Recytatorskiego im. K. Makuszyńskiego. Wyróżnienie za wspaniały występ i recytację utworu A. Mickiewicza „Komar” oraz fragmentu prozy „Tajemniczy ogród” zdobył Szymon Lański – uczeń klasy szóstej.

                        Szymonowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            opracowała - Sylwia Wiewiórka Dąbrowska

          • Koderkowa przygoda

          • 27 kwietnia 2024 roku siedmioro pełnych zapału uczniów z klas 4–6 wybrało się w fascynującą podróż do Warszawy, aby uczestniczyć w jubileuszowej, dziesiątej edycji ogólnopolskiej konferencji „Koderek”. To było jak wejście do krainy cudów, gdzie każdy kawałek kodu mógł stworzyć coś wyjątkowego!

            W stolicy nie brakowało atrakcji. Od chwili, gdy dotarliśmy, aż po zakończenie konferencji, było mnóstwo wrażeń! Słuchaliśmy pasjonujących prelekcji, bawiliśmy się klockami, które magicznie ożywały pod naszymi palcami, a nawet tworzyliśmy własne, świecące parasolki! Były też warsztaty, gdzie mogliśmy rozwijać nasze umiejętności w drukowaniu w 3D, tworzeniu animacji czy opowiadaniu historii. To było jak podróż przez świat technologii, gdzie tylko wyobraźnia stawiała granice!

            Muszę wspomnieć o naszej niesamowitej opiekunce, pani Milenie Wierzejskiej. To dzięki niej wszystko szło jak z płatka! A także ogromne podziękowania dla pana Huberta Pasiaka, Wójta Gminy Zbuczyn, który sfinansował nasz przejazd autokarem. Dzięki niemu mogliśmy bezpiecznie dotrzeć na tę niezapomnianą przygodę!

            Wróciliśmy do domu pełni inspiracji i gotowi podbijać świat nowymi pomysłami!

          • „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem.”

          • 29 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Artyści wkroczyli na scenę krokiem naszego tańca narodowego – poloneza. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, a następnie uczniowie klasy V i VI przenieśli nas w czasie do XVIII wieku. Dzięki nim dowiedzieliśmy się jak przebiegała walka mieszczan o ich prawa, mieliśmy okazję wysłuchać rozmów autorów Konstytucji 3 maja, a także przyjrzeć się postawie szlachty wobec zachodzących zmian. Pieśni patriotyczne, w wykonaniu szkolnego chóru, skłoniły słuchaczy do refleksji i zadumy. Mamy nadzieję, że w pamięci uczniów pozostaną słowa Józefa Piłsudskiego, które były mottem naszej uroczystości: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem.”

            opracowały - Beata Olszewska, Sylwia Dąbrowska Wiewiórka

          • Nasz szkolny ogródek

          •                                                                                             „Uprawiaj ogród jakby miał żyć wiecznie” 

                                                                                                                               (William Kent)

            Już po raz drugi z rzędu dzięki inicjatywie i wielkiemu sercu Pani Renaty Bulak, mamy naszego ucznia Marcina, mogliśmy przeprowadzić działania związane z zagospodarowaniem naszego szkolnego ogródka.

            24 kwietnia Pani Bulak wraz ze współpracownikami firmy Cargill Poland sp. z o.o. przeprowadzili prace ogrodowe polegające na nasadzeniu kwiatów, krzewów i bylin. Teraz wejście do naszej szkoły jest pięknie ukwiecone, kolorowe i jak to się czasami mówi: cieszy oko. Dzięki staraniom wielu osób, zwłaszcza Pani Ewy i Pani Agnieszki oraz Pana Wiesława i Pana Mariusza, nasz szkolny ogródek  jest piękny i bardzo zadbany przez cały rok.

            Pani Renato, serdecznie dziękujemy za ten dar serca, inicjatywę i pomoc :)

          • Ziemia jest jedna!

          • Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”

                                                                                                             Florian Plit

            22 kwietnia 2024r. przedszkolaki świętowały Dzień Ziemi. Tego dnia odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne, projekcje filmów o tematyce ekologicznej, zabawy badawcze, kształtujące wrażliwość i odpowiedzialność. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy, np. poprzez segregację śmieci, a także ich recykling. Przedszkolaki próbowały ocenić, co czuje Ziemia, gdy o nią dbamy, a także jakie emocje odczuwa, gdy jest niszczona. Oczywiście nie zabrakło pięknych prac plastycznych o tematyce ekologicznej wykonanych rękami dzieci.  Prowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa i pielęgnować rośliny, dbać o przyrodę, oszczędzać wodę i prąd, segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku. Na koniec każde dziecko dostało oznakę Przyjaciela Ziemi.

            Opracowała: Aldona Starzyńska

          • A więc... sukces!

          • Eliminacje Powiatowe XL Konkursu Recytatorskiego dla dzieci im. Kornela Makuszyńskiego, które odbyły się 19 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Ostrówku przyniosły wielki sukces naszemu uczniowi, Szymonowi Lańskiemu, który w kategorii uczniów klas IV-VI zajął 3. miejsce i tym samym wystąpi podczas Finału, który odbędzie się 30 kwietnia w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

            Szymku, gratulujemy! Trzymamy kciuki i życzymy Ci powodzenia!

          • Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w indywidualnych biegach przełajowych

          • 19 kwietnia miejscowości Kamion odbyły się Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w indywidualnych biegach przełajowych. Naszą szkołę w tych rozgrywkach reprezentował uczeń klasy ósmej Kacper Chromiński.

            Podczas bardzo silnie obstawionego biegu na 1000 m po bardzo trudnym, piaszczystym podłożu, Kacper walcząc z przeciwnikami, ale też z osłabieniem spowodowanym infekcją zajął III miejsce. Jest to największe osiągnięcie sportowe w historii naszej szkoły.

            Kacprowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

            Opracował: Paweł Baszkiewicz

          • Rozgrywki o Puchar Starosty Siedleckiego w mini piłce ręcznej chłopców

          • 18 kwietnia w Zbuczynie odbyły się rozgrywki o Puchar Starosty Siedleckiego w mini piłce ręcznej chłopców i dziewcząt. Naszą szkołę w tych rozgrywkach reprezentowali chłopcy.

             W wyniku bardzo wyrównanej walki nasi reprezentanci zajęli II miejsce, ulegając tylko zespołowi ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach, a wygrywając z zespołami z Krzeska i Zbuczyna.

            Skład drużyny:  

            1. Borkowski Kamil Kl. VI
            2. Nurzyński Witold
            3. Mikołajczuk Mateusz
            4. Krasuski Adam
            5. Wiszniewski Filip
            6. Jastrzębski Dawid
            7. Mikołajczuk Krzysztof
            8. Lański Szymon
            9. Bulik Piotr kl. V
            10. Biardzki Adam kl. IV
            11. Wiszniewski Tymon
            12. Urban Michał

            Opracował: Paweł Baszkiewicz

          • II Gminny Konkurs Ortograficzny

          • 16 kwietnia, po eliminacjach szkolnych, sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w II Gminnym Konkursie Ortograficznym w Izdebkach-Kosnach. Konkurs został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Zbuczyn Huberta Pasiaka. W rywalizacji udział wzięli uczniowie ze wszystkich ośmiu szkół z terenu gminy Zbuczyn.

            Wśród Mistrzów Ortografii na podium stanęło dwóch naszych uczniów:

            Filip Wiszniewski z klasy VI - 3. miejsce w kategorii klas V-VI

            Kacper Wiszniewski z klasy VII - 2. miejsce w kategorii klas VII-VIII

            Opiekunem naszych laureatów jest pani Sylwia Wiewiórka-Dąbrowska.

            Serdecznie gratulujemy chłopcom i pani polonistce tego pięknego sukcesu!

          • XL Konkurs Recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego

          • Aż pięcioro uczniów naszej szkoły zostało laureatami gminnych eliminacji XL Konkursu Recytatorskiego dla dzieci im. Kornela Makuszyńskiego, które odbyły się 15 kwietnia w pięknie odrestaurowanej sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie.

            Konkurencja, jak zwykle w tym konkursie, była ogromna. Występy, jak przystało na tę scenę, zostały profesjonalnie przygotowane i przedstawione w najpiękniejszych odsłonach. Jury miało niemałe dylematy a ostateczny werdykt bardzo nas zadowolił.

            Z radością i satysfakcją przyjęliśmy wyniki konkursu. Do etapu powiatowego przystąpią: Julia Lańska z klasy II, Gabriela Celińska Jakubowicz z klasy VI, Szymon Lański z klasy VI, Filip Wiszniewski z klasy VI oraz Urszula Biardzka i Nikola Kowieska z klasy VII. Do konkursu naszych uczniów przygotowała pani Sylwia Wiewiórka-Dąbrowska oraz pani Barbara Bonat.

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

          • Nocą w bibliotece

          • Czy to możliwe, aby uczniowie nie mogli doczekać się pójścia do szkoły, w dodatku na 12 godzin? Wydaje się to nie do pomyślenia? A jednak...

            Miało to miejsce w naszej szkole. W nocnym wydarzeniu wzięło udział 52 śmiałków z klas IV-VIII. Impreza rozpoczęła się w piątek 12 kwietnia o godz.19.30 i zakończyła w sobotę o 7.00 rano.

            Do naszej dyspozycji była cała szkoła. Zaczęliśmy od powitania a zarazem omówienia poszczególnych punktów programu.

            Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od rozgrywek sportowych, w których zwyciężyli uczniowie klasy VII. Następnie na szkolnych korytarzach uczniowie bawili się w różne zabawy, które również wymagały od nich sprytu i dobrej kondycji.  

            Kiedy lekkie zmęczenie dało się we znaki, wspólnie zasiedliśmy do kolacji. Kolejną atrakcją był wolny czas spędzony na grach planszowych oraz czytaniu ulubionych książek. Następnie po wieczornej toalecie, układając się wygodnie w swoich „łóżkach ;) obejrzeliśmy film „Roszpunka”.

            Kiedy nastąpiła cisza nocna, uczestnicy nocowania długo jeszcze wymieniali się wrażeniami. Rankiem, po pobudce, wspólnie porządkowaliśmy sale, jednocześnie czekając na odbiór przez rodziców.

            Noc spędzona w gmachu szkoły pokazała placówkę zupełnie z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano na lekcje, ale także miejsca, gdzie można zorganizować niezwykłe zajęcia, świetnie się bawić i miło spędzić czas, przy okazji poznając się nawzajem i integrując z uczniami innych klas.

            Atmosfera, jaka panowała podczas tej imprezy, była pełna zabawy, akceptacji, życzliwości, a domowy klimat oddawał swobodny strój sportowy. Na długo zapamiętamy spacery po szkolnych korytarzach w kapciach i piżamach. Szkoła okazała się nie tylko miejscem nauki, ale także zabawy i rozrywki lepszej od telefonu komórkowego, komputera czy telewizji.

            opracowały - Monika Krasuska, Sylwia Wiewiórka Dąbrowska

          • Bezmierny mój dług wdzięczności...

          •                                                                        „Ile razem dróg przebytych? Ile ścieżek przedeptanych?”

            Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Szkoły, Uczniowie i Rodzice,

            dzisiejszy dzień, 17 kwietnia, jest ostatnim dniem piastowania przeze mnie funkcji pełniącej obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Wyklętych w Borkach-Kosach.  Ta zmiana w moim życiu wynika z objęcia przeze mnie mandatu Radnej Rady Gminy Zbuczyn w kadencji 2024-2029.

            Za mną prawie 16 lat pracy na stanowisku Dyrektora Szkoły na rzecz całej szkolnej społeczności. Zaszczytem była, jest i na zawsze pozostanie dla mnie współpraca z Wami – wyjątkowymi Nauczycielami i Pracownikami niepedagogicznymi, wspaniałą Radą Rodziców, cudownymi Uczniami. To dzięki Wam moja misja na tym stanowisku mogła przynieść tyle wartościowych efektów i pożytecznych owoców. To dzięki Waszemu wsparciu oraz zaangażowaniu praca moja, jak również wszystkich pracowników tej szkoły ma sens, tworzy atmosferę i buduje nasz potencjał jako całej społeczności szkolnej.

            Kochani Uczniowie, dziękuję Wam za wasz niegasnący entuzjazm, pomysły, działania, za Wasz uśmiech i serdeczność. Za pytania: „Jak mija Pani dzień?” zadawane od samego rana lub: „Co Pani myśli o…?” albo: „Co ciekawego dziś będziemy robić?”.

            Drodzy Rodzice i Pracownicy Szkoły, z wdzięcznością zachowuję w sercu Wasze słowa, gesty a nade wszystko bezinteresowną pomoc i obecność. Bez Was i Waszej pomocy nic bym sama nie była w stanie zdziałać. Byłabym tylko samotnym statkiem na oceanie szkolnego życia…

            Wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Szkoły serdecznie dziękuję za codzienne towarzyszenie mi we wszystkich pracach i wyzwaniach, jakie przed nami stawały.

            Dziękuję wszystkim Paniom i Panom, którzy na przestrzeni tych lat aktywnie działali w Radzie Rodziców, te podziękowania składam dziś na ręce obecnej Przewodniczącej RR-Pani Edyty Biardzkiej.

            Dziękuję także tym, którzy wspierali swoim zaangażowaniem działania Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „LOGOS” i te podziękowania składam na ręce Pani Prezes Barbary Rybaczewskiej.

            Praca Dyrektora to także codzienna współpraca z Organem Prowadzącym i Organem Nadzorującym. Moje podziękowania kieruję zatem do obecnego  Pana Wójta Huberta Pasiaka oraz byłych Wójtów Gminy Zbuczyn. Dziękuję Panu Adamowi Skupowi Dyrektorowi KO Warszawa Delegatura w Siedlcach oraz Pani Wizytator Irenie Bytniewskiej za wiele lat współpracy. Serdeczne podziękowania składam także Księdzu Dziekanowi Sławomirowi Brodawce Proboszczowi Parafii Zbuczyn oraz Księżom, których posługa splotła się z życiem naszej Szkoły.

            Drodzy Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie, wybaczcie, jeśli miały miejsce trudne sytuacje, niełatwe rozmowy lub inne nieporozumienia. Zawsze starałam się je na bieżąco wyjaśniać i kolejnego dnia otwierać czystą stronę nowego dnia jednakowo dla wszystkich. Wy też zawsze wykazywaliście się wyrozumiałością, cierpliwością i życiową mądrością. Za to wszystko bardzo Wam dziękuję.

            Szanowni Rodzice, od 18 kwietnia 2024 r. pełniącym obowiązki Dyrektora Szkoły z mocy prawa będzie Pan Paweł Baszkiewicz. Życzę mu powodzenia i bardzo dobrej współpracy ze wszystkimi organami Szkoły.

             

                                                                                                                                   Agnieszka Dziewulska

                                                                                                                                      p.o. Dyrektor Szkoły

          • MAJĄ TALENT!!!

          • 13 kwietnia trzy uczennice naszej szkoły: Zosia Kiergielewicz (kl. 5), Gabrysia Celińska Jakubowicz (kl. 6) oraz Ula Biardzka (kl. 7) wystąpiły wraz z kilkoma innymi członkami zespołu w znanym na całym świecie show „MAM TALENT!”. Dziewczęta od kilku lat trenują w siedleckim Kawashi Team. W tym programie nie było dotąd tego typu sportu, który jest połączeniem sztuk walki z elementami akrobatycznymi. 

            Jesteśmy pełni uznania i zachwytu nad umiejętnościami zaprezentowanymi podczas tego znakomitego występu. Podziwiamy pracę, wysiłek i determinację naszych niezwykłych uczennic. Efekt jest naprawdę ogromny, czego wyrazem były komentarze Jury oraz owacje widzów na stojąco.

            Serdecznie gratulujemy naszym Mistrzyniom oraz Trenerom i życzymy kolejnych sukcesów!

          • Konkurs recytatorski - etap szkolny

          • 12 kwietnia w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje XL Konkursu Recytatorskiego Dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Do konkursu przystąpiło dziesięcioro uczniów z klas I-III, pięcioro z klas IV-VI oraz dwoje z klasy VII.

            Dziewczynki i chłopcy zaprezentowali wybrane wiersze oraz fragmenty prozy. Występ każdego z uczestników był wyjątkowy i pełen emocji artystycznych. Jury zadecydowało, że w etapie gminnym naszą szkołę bedą reprezentować następujące uczennice i uczniowie:

            Kategoria klas I-III: Natalia Kowieska (kl.I), Liliana Nurzyńska (kl.I), Julia Lańska (kl.II)

            Kategoria klas IV-VI: Szymon Lański (kl.VI), Filip Wiszniewski (kl. VI), Gabriela Celińska Jakubowicz (kl. VI) 

            Kategoria klas VII-VIII: Nikola Kowieska (kl.7), Urszula Biardzka (kl.VII)

            Wszystkim naszym laureatom życzymy dalszych sukcesów i trzymamy kciuki. Powodzenia!

          • KONKURS matematyczny LEON

          • Z radością informujemy, że znane są już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Leon”. W edycji jesiennej 2023 w konkursie wzięło udział 18 uczniów naszej szkoły z klas IV-VIII.

            Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo dobre wyniki. Z tego powodu pragniemy złożyć gratulacje wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując szczególne zainteresowanie matematyką.

            Wśród laureatów znaleźli się :

            Kacper Chromiński , kl. VIII, laureat, VII miejsce

            Mateusz Borkowski, kl. VIII, laureat, VII miejsce

            Julia Urban, kl. VIII, laureat, X miejsce

            Julia Chojecka, kl. VIII, laureat, X miejsce

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

            Serdecznie gratulujemy! 👏 👏 👏 👏  Życzymy dalszych sukcesów!

            Opracowała: Monika Krasuska

          • Zło dobrem zwyciężaj

          • Dnia 26 marca cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się wokół krzyża, aby upamiętnić mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W klimacie ,,Wielkiego Tygodnia” uczniowie w piękny i wzruszający sposób przedstawili inscenizację ukazującą walkę dobra ze złem.

            Recytacja i przygotowane pieśni uświetniły spotkanie i przygotowały nas na ten szczególny w naszym życiu czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Zbawcy.

            Na koniec spotkania Pani Dyrektor Agnieszka Dziewulska złożyła wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.

            Opracowała: Barbara Montewka

        • Wiosenna przerwa świąteczna
          • Wiosenna przerwa świąteczna

          • Informuję, że na podstawie rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego w dniach od 28 marca do 2 kwietnia 2024r. trwa wiosenna przerwa świąteczna.

            Dni te dla uczniów szkoły podstawowej i dzieci z oddziałów przedszkolnych  są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

             

                                                                Agnieszka Dziewulska

                                                                 p.o. Dyrektor Szkoły