Święto Patrona Szkoły
Bieg i pamięć
Zawód z przyszłością
26 lutego uczniowie klasy VIII mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach z doradztwa zawodowego zorganizowanego przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Siedlcach.
ZDZ w Siedlcach jest jedną z pierwszych i najstarszych instytucji szkoleniowych w Polsce. Kształceniem zajmuje się od ponad 120 lat. Proponuje atrakcyjną ofertę edukacyjną oraz możliwość uzyskania uprawnień zawodowych. Oferuje naukę zawodów, które umożliwiają podjęcie pracy w ciekawych miejscach - m.in.: w teatrach, gabinetach SPA, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, restauracjach.
Podczas spotkania uczniowie uzyskali informacje na temat zawodów związanych z gastronomią oraz fryzjerstwem. Dowiedzieli się jakie kwalifikacje powinien posiadać fryzjer a jakie kucharz, ile można zarobić wykonując dany zawód oraz usłyszeli wiele innych ciekawostek dotyczących tych zawodów. Oprócz wiedzy teoretycznej ósmoklasiści mieli okazję zobaczyć, jak w łatwy i szybki sposób poradzić sobie z długimi włosami. Podczas omawiania kwestii związanej z zawodami, dwie dziewczynki naszej klasy pełniły rolę modelek, na których to uczennice ZDZ wykonywały piękne fryzury okolicznościowe.
Na końcu pojawiło się mnóstwo pytań ze strony uczniów, na które pani prowadząca chętnie i szczegółowo odpowiadała. Była to bardzo ciekawa i pożyteczna lekcja.
Opracowała: Monika Krasuska
Dzień Języka Ojczystego
Bez historii, mowy, sztuki
Bez mądrości tej z nauki
naród się zamieni w bezimienny kraj
dziś Ojczyzna jest w potrzebie
czeka ciebie, wierzy w ciebie
tysiąc lat historii patrzy w serce twe
Marek Grechuta21 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Corocznie w tym dniu w sposób szczególny mówimy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące. Dzień ten przypomina nam o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego naszej Ojczyzny. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.
Aby upamiętnić to szczególne święto, podkreślić wartość i historię polskiej mowy, uczniowie klasy VI i VII przygotowali montaż słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym. Przypomnieli widzom, że „polska mowa wciąż jest z wami. W powszednim dniu, przy pracy, w czasie świąt, w chwilach wielkich radości i ogromnych smutków. Zasiadała przy królewskich stołach, była obecny podczas najważniejszych bitew, stała obok matek żegnających swych synów, gdy szli ratować ojczyznę”.
Pamiętajmy zatem, że codzienne dbanie o wypowiedzi, rozmowy i relacje oparte na wzajemnym szacunku, to przejaw naszej kultury i patriotyzmu. „Z dumą mówmy po polsku, najpiękniej jak potrafimy. Poprawnie, barwnie i grzecznie. Nie musisz być Mickiewiczem ani Słowackim. Może nie potrafisz rymować jak Krasicki, ale możesz zadbać, by na co dzień twój język pokazywał, jakim jesteś Polakiem”.
Opracowała - Sylwia Wiewiórka-Dąbrowska
17
Bye Bye Carnival Time – The Pancake Day
„The Pancake Day" ("Dzień Naleśnika") przypada na "Ostatni Wtorek" ("Shrove Tuesday"), a więc ostatni dzień przed Środą Popielcową. Historia wspomnianego święta sięga już XV w. Wówczas w krajach anglosaskich w czasie Wielkiego Postu jedzenie mleka oraz jajek było zakazane. Aby produkty tego typu się nie marnowały wymyślono sposób, aby je wykorzystać jeszcze zanim rozpocznie się okres poszczenia. Co wymyślono? To, co pysznego da się zrobić z jajek i mleka, czyli właśnie naleśniki!
I to właśnie 13 lutego uczniowie i uczennice klasy IV oraz V uczestniczyli w zajęciach w ramach realizowanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej Let’s visit Great Britain! Wykorzystano tutaj sprzęt zakupiony do pracowni językowej w ramach Laboratoriów Przyszłości.
Podczas zajęć uczniowie zgłębiali wiedzę na temat „The Pancake Day”, oglądając ciekawą prezentację poruszającą historię święta, dowiadując się wielu informacji na temat wydarzeń jemu towarzyszących oraz przede wszystkim mogli w praktyce wypróbować przepis na prawdziwy angielski ‘pancake’.
Należy w tym miejscu wspomnieć, że uczniowie nie tylko własnoręcznie przygotowali ciasto, ale także dekorowali gotowe już ‘pancakes’. Co tu dużo pisać, były po prostu pyszne!
Opracowała: Anna Kokoszka
18
Dzień Babci i Dziadka
Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego warto uczcić ten dzień w szczególny sposób. 13 lutego 2024r. dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprosiły do szkoły swoje ukochane Babcie i Dziadków, z tej okazji przygotowały dla nich program artystyczny „W świecie techniki”.
Przedszkolaki recytowały wiersze, odgrywały scenki, śpiewały piosenki, tańczyły. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem i uśmiechem na twarzy odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Na zakończenie występu dzieci wręczyły swoim ukochanym dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki. Po części artystycznej, obecni na uroczystości Wójt Gminy Zbuczyn Pan Hubert Pasiak, Pani Dyrektor Agnieszka Dziewulska podziękowali małym artystom za występ, złożyli serdeczne życzenia zaproszonym gościom.
Następnie nasi niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek, a także na wspólne dekorowanie pierników ze swoimi wnukami. Niejednej Babci i Dziadkowi łezka kręciła się w oku! Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. A przedszkolaki poprzez występ wyraziły swoją ogromną, dziecięcą miłość.
Najukochańszym Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego nie tylko w dniu ich święta.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Opracowała: Aldona Starzyńska
34
Zawsze Niech Będzie Babcia, zawsze Niech Będzie Dziadek
Koniec karnawału zakończyliśmy bardzo świątecznie. 12 lutego 2024r. uczniowie klasy trzeciej w naszej szkole gościli swoje Babcie i Dziadków. Dzieci dały wspaniały popis. Na akademii recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Seniorzy byli wzruszeni i każdy występ nagradzali głośnymi brawami. W czasie uroczystości panowała ciepła, serdeczna atmosfera. Nie zabrakło też wspomnień i wzruszeń. Miła pogawędka przy pysznym ciastku i gorącej herbacie sprawiła, że czas się na chwilkę zatrzymał. Mam nadzieję, że to spotkanie na długo pozostanie w pamięci i sercach przybyłych gości.
Kochani Seniorzy zawsze bądźcie, bo Babcia i Dziadzio to Anioły bezgranicznej dobroci.
Opracowała: Barbara Stosio
22
Ratunku! Pomocy!
5 lutego naszą szkołę odwiedzili ratownicy medyczni z SPZOZ "RM-MEDITRANS" Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, którzy w ramach programu "Polityka społeczna z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas VII-VIII" przeprowadzili szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Podzielili się również cennymi radami na temat zachowania się podczas wypadku. Profesjonaliści pokazali młodzieży jak prawidłowo zabezpieczyć złamanie i jak pomóc osobie potrzebującej.
Całość programu finansował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Uczniowie zdobyli bardzo ważną wiedzę i wyszli ze szkolenia z uśmiechem na twarzy. Teraz już wiedzą, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. A taka wiedza jest bezcenna.
Opracowała: Julia Urban
9
Jak nas widzą...
Właśnie w takich strojach sportowych będą występowali uczniowie naszej szkoły na turniejach, meczach, zawodach sportowych. Mamy przekonanie, że żywe barwy strojów będą dobrze widziane nie tylko ze względu na kolorystykę, ale przede wszystkim ze względu na odniesione zwycięstwa i sukcesy naszych uczniów.
Darczyńcą strojów sportowych dla uczniów wszystkich klas naszej szkoły jest Pan Artur Borkowski, nasz absolwent.
Uczniowie, nauczyciele wychowania fizycznego oraz dyrekcja szkoły serdecznie dziękują Panu Borkowskiemu za ten wspaniały prezent.
Wycieczka do stolicy
9 lutego uczniowie klas 6-8 wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Warszawy.
Nasz pobyt zaczęliśmy od wizyty w Multikinie w Złotych Tarasach. Klasa szósta obejrzała premierę filmu „Emma i czarny jaguar”, natomiast starsi uczniowie pogłębiali wiedzę historyczną na podstawie filmu „Powstaniec 1863”. Kolejnym punktem wycieczki była „Niewidzialna Wystawa” - wyjątkowa interaktywna wyprawa w niewidzialny świat, podczas której dzieci mogły wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach. Później udaliśmy się w podróż w czasie do Muzeum życia w PRL. Miejsce to ukazuje „czar dawnych lat”. Uczniowie mogli zobaczyć typowe dla tamtego okresu mieszkanie, obejrzeć film Polskiej Kroniki Filmowej w specjalnej sali kinowej i dowiedzieć się, jak wtedy wyglądało życie. Wycieczkę zakończyliśmy wspaniałą zabawą w parku rozrywki „Stacja Grawitacja”.
Opracowały: Anna Wojgianica, Sylwia Wiewiórka-Dąbrowska, Monika Krasuska
30
Choinka szkolna
8 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Zabawa była wesoła, miła i kolorowa, dzięki bajkowym strojom przedszkolaków i naszych najmłodszych uczniów. Do wszystkich dzieci ze słodkimi paczkami przybył Mikołaj. Zabawę uatrakcyjniły konkursy zorganizowane przez wychowawców. Jak wiadomo, intensywna zabawa, wyzwala apetyt na małe co nieco, dlatego też Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich uczniów poczęstunek. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu i realizacji tego dorocznego wydarzenia: organizację paczek , przygotowanie kanapek a także za sprawowanie opieki podczas dyskoteki.
37
Mam supermoc - umiem pomagać
5 lutego w naszym oddziale przedszkolnym gościliśmy wolontariuszki z ZSP nr 2 w Siedlcach i strażaków z OSP Zbuczyn. Niecodzienni goście przeprowadzili z przedszkolakami zajęcia w ramach projektu "Mam supermoc - umiem pomagać". Projekt ten realizowany jest w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Jego celem jest doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy i rozpowszechnianie wiedzy o sposobie i znaczeniu udzielania takiej pomocy.
Podczas tego spotkania nasze dzieci dowiedziały się, kiedy i w jaki sposób udzielać pomocy poszkodowanym, przypomniały sobie numery alarmowe. Nauczyły się jak wezwać służby ratunkowe i poznały tajniki codziennych zajęć strażaków. Pod czujnym okiem prowadzących, przedszkolaki miały możliwość nauczyć się układać poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, a także dowiedziały się, co to jest pozycja żółwia i kiedy należy ją przyjąć.
Takie ćwiczenia bardzo podobały się naszym wychowankom. Nie brakowało pytań i chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności.
Dziękujemy za przybycie i atrakcyjne zajęcia. Życzymy wszystkim wielu sukcesów, dziękujemy za trud i ofiarną służbę.
Opracowała: Marzena Borkowska
Gratulacje!
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że dnia 3 lutego 2024 roku uczennica naszej szkoły, Nikola Kowieska, zdobyła złoty medal podczas XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "Młody Wirtuoz" w Sanoku.
Nikola wykazała się wyjątkowym talentem i poświęceniem, co zaowocowało uzyskaniem najwyższej nagrody w konkurencji. Jej determinacja oraz ciężka praca stanowią nie tylko źródło dumy dla naszej szkoły, ale także inspirację dla całej społeczności uczniowskiej.
Serdecznie gratulujemy Nikoli osiągnięcia i życzymy jej samych sukcesów w dalszej drodze muzycznej. Jej pasja i zaangażowanie stanowią doskonały przykład dla wszystkich naszych uczniów.
Pamiętajmy, że talent i wysiłek prowadzą do osiągania wybitnych rezultatów, a Nikola jest doskonałym na to dowodem.
Koncert Laureatów można wysłuchać pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=lOdwZixYY-shttps://www.youtube.com/watch?v=lOdwZixYY-s
Zabawa, zabawa
Zarządzenie i Informacja Wójta Gminy Zbuczyn w sprawie rekrutacji do szkół i przedszkoli
Zebranie Rodziców
Szanowni Rodzice,
informuję, że 1 lutego (czwartek) o godz. 16.30 rozpocznie się zebranie podsumowujące pracę w I sem. roku szk. 2023/2024.
Najpierw odbędzie się zebranie ogólne, następnie spotkania z Wychowawcami w klasach oraz rozmowy indywidualne z nauczycielami według Państwa potrzeb.
Zapraszam
Agnieszka Dziewulska
p.o. Dyrektor Szkoły
Mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym
W grudniu odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Mistrzostw Szkoły w tenisie stołowym. Do rozgrywek zgłosiło się mnóstwo chętnych, a rywalizacja między uczestnikami była bardzo duża. Doszło do wielu niespodziewanych rozstrzygnięć, ale na tym polega piękno sportu.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii zostali nagrodzeni medalami.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
IV-VI dziewczęta:
1. Nikola Kowieska kl. IV
2. Gabriela Celińska - Jakubowicz kl. VI
3. Gabriela Ławecka kl. VI
IV-VI chłopcy:
1. Witold Nurzyński kl. VI
2. Adam Krasuski kl. VI
3. Szymon Olszewski kl. VI
VII-VIII dziewczęta:
1. Maja Wierzbicka kl. VIII
2. Alicja Nurzyńska kl. VIII
3. Julia Urban kl. VIII
VII-VIII chłopcy:
1. Mateusz Borkowski kl. VIII
2. Krystian Szewczyk kl. VIII
3. Jakub Jurzyk kl. VII
Opracował: Paweł Baszkiewicz
10
Pasowanie na czytelnika
10 stycznia 2024 r. w bibliotece szkolnej odbyło się oficjalne przyjęcie uczniów klasy I w poczet czytelników.
Pierwszoklasiści otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania w bibliotece. Następnie wszyscy wysłuchali bajki „O cudownym ptaku Kofti” z cyklu „Baśnie z czterech stron świata”. W kolejnej części spotkania dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Na zakończenie wszyscy otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły: książka „Wnuczka Antykwariusza” Justyny Bednarek oraz przewodnik dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”. Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.
Pamiętajmy, że biblioteka szkolna nie jest jedynie wypożyczalnią oraz magazynem książek i podręczników. Pełni wiele funkcji, np. stanowi wsparcie dla edukacyjnej i wychowawczej roli szkoły.
Wszystkim pierwszakom, życzymy aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!
Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Opracowała: Monika Krasuska
3
Wieczór Kolęd i Pastorałek
11 stycznia w naszej szkole miał miejsce piękny program artystyczny, w którym zaprezentowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie i grono pedagogiczne.
Na ten wyjątkowy ,,Wieczór kolęd i pastorałek” licznie przybyli rodzice, dziadkowie oraz wiele osób zaprzyjaźnionych ze szkołą. Wśród gości był Wójt Gminy Zbuczyn Pan Hubert Pasiak oraz Prezes Stowarzyszenia K-O Logos Pani Barbara Rybaczewska.
Występy dzieci miały motto zawierające życzenie, aby każdy dzień był tak piękny jak noc Bożego Narodzenia. Wyjątkowy nastrój wieczoru podkreśliły piękne kolędy i pastorałki w wykonaniu dwóch szkolnych chórów: uczniów i nauczycieli, którzy w tej roli debiutowali. Uroczystość zakończyła się przygotowanym przez Radę Rodziców słodkim poczęstunkiem przy filiżance zimowej herbatki. Atmosfera panująca w naszej szkole sprzyja wielu cennym i ważnym inicjatywom i bardzo integruje okoliczne społeczeństwo. Jest też sposobnością do promowania talentów naszych uczniów i działań, jakie proponują i organizują pracownicy szkoły.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim Mamom za przygotowanie słodkich „cegiełek" a naszym wspaniałym gościom za obecność, wyrazy uznania i miłe słowa.
Zaszczytem i przyjemnością było Państwa gościć w progach naszej szkoły.
72
Spotkanie z „Dziadkiem do orzechów”
Nowy rok rozpoczęliśmy świątecznie, kulturalnie i wyjazdowo! 8 stycznia 2024r. uczniowie klas 1-7 wraz z opiekunami wybrali się do CKiS na spektakl baletowy w wykonaniu artystów Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Caro Dance w Siedlcach.
Od pierwszych taktów zachwyciła nas muzyka „Dziadka do orzechów” i niezwykłe, taneczne widowisko, w którym gościnnie wystąpił Pan Eduard Bablidze-Sabeli – pedagog i aktor Teatru Wielkiego w Warszawie w reżyserii i choreografii Iwony Marii Orzełowskiej. Podziwialiśmy tancerzy, którzy przenieśli nas w baśniowy, fantastyczny świat małej Klary – bohaterki opowiadania E. T. A. Hoffmanna. Z uwagą śledziliśmy taneczną opowieść o dziecięcych przygodach, marzeniach i snach, które rodzą się w atmosferze rodzinnych, świątecznych spotkań.
Ten spektakl na pewno na długo pozostanie w naszych wspomnieniach. A za uwiecznienie tego wydarzenia serdecznie dziękujemy Panu Januszowi Mazurkowi, dzięki którego uprzejmości i zgodzie publikujemy poniższą galerię zdjęć.
Opracowała: Sylwia Wiewiórka-Dąbrowska
19
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie