W naszej szkole w listopadzie i grudniu 2023 roku zrealizowano projekt edukacyjny BohaterON w Twojej Szkole, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
W projekcie wzięli udział uczniowie z klas I-III uczęszczający na zajęcia w świetlicy szkolnej oraz klasy IV- VIII. Zajęcia zostały przeprowadzone przez nauczycielkę historii oraz nauczycielkę świetlicy. Wszystkie lekcje zorganizowano w oparciu o scenariusze i materiały multimedialne udostępnione przez organizatora projektu oraz wykorzystano pomysły własne.
Dzieci ze świetlicy uczestniczyły w lekcjach o tematyce patriotycznej, uświadamiających ogromną rolę i poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie podczas zajęć obejrzeli animację opowiadania E. Piotrowskiej „Jak zostałem bohaterem”, w którym pierwszoosobowym narratorem jest ciekawy świata 8-letni Leon mieszkający w Warszawie. Chłopiec dzięki opowieściom przyszywanej babci Anastazji oraz przyjaźni z rówieśnikiem Helmerem z Angoli poznaje uniwersalne znaczenie takich pojęć jak ojczyzna i bohaterstwo. Na koniec dzieci pokolorowały mega kolorowankę
Czwartoklasiści i szóstoklasiści obejrzeli animację opowiadania "Iskra nadziei" M. Górskiej, którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, dzieci mogły poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat. Uczniowie uczestniczyli również w zabawie dydaktycznej „Prawda – fałsz” nawiązującej do treści opowiadania, która wywołała wiele pozytywnych emocji. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały plakaty dotyczące Powstania Warszawskiego.
Uczniowie klasy siódmej obejrzeli dwa spoty kampanii BohaterON – „Godzina „W” Antoni Pawlicki, Jakub Nowakowski ps. „Tomek” i „Godzina „W” Małgorzata Kożuchowska, Irena Krajewska ps. „Lala”. Dzieci zapisywały w zeszycie emocje, które towarzyszyły im podczas oglądania wideo oraz emocje przeżywane przez bohaterów, określali czas i miejsca wydarzeń, udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące „Godziny „W”” oraz obejrzeli spot „There is a city”. Siódmoklasiści dowiedzieli się, że „Godzina „W” jest rokrocznie upamiętniana minutą ciszy. Tłoczna i gwarna stolica oraz inne miasta Polski zastygają na 60 sekund i oddają hołd poległym. Na zakończenie lekcji dzieci zastanawiały się o co mogłyby zapytać bohaterów spotów.
Uczniowie klasy ósmej obejrzeli materiał wideo Godzina „W” w Warszawie oraz brali aktywny udział w pogadance dotyczącej II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. W dalszej części zajęć młodzież pracowała w pięciu Zespołach Reporterskich opracowując mapy myśli do wybranych zagadnień. Efektem pracy uczniów są dwa artykuły do gazety dotyczące Powstania Warszawskiego.
Prace uczniów zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.
Opracowały: Kinga Haponiuk, Anna Wojgianica