„W pustyni i w puszczy” – czytać, nie czytać?
W związku z faktem, że Zespół Szkół w Borkach Kosach przyłączył się do zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projektu „Książka naszych marzeń”, którego jednym z celów jest „promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych”, 22 kwietnia uczniowie klasy V zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z klasy IV i VI przedstawienie szkolne. Wybór jego tematyki nie był przypadkowy, ponieważ nawiązuje do przyjęcia przez Senat uchwały ustanawiającej rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.
„W pustyni i w puszczy” jest lekturą, z którą uczniowie często mają trudności. Przeraża ich ilość stron oraz długie opisy przyrody. Piątoklasiści postanowili obalić pogląd, że jest to nudna książka, której czytanie jest stratą czasu. Wcielając się w role bohaterów powieści, sędziego, oskarżyciela, obrońcy i nastawionych negatywnie do czytania uczniów, dowiedli, że dzieło H. Sienkiewicza bezdyskusyjnie musi pozostać w kanonie lektur szkolnych. Zwrócili uwagę na mądrość, wyjątkową odwagę, niespotykaną pomysłowość oraz gotowość do poświęceń Stanisława Tarkowskiego, który jest bez wątpienia bohaterem godnym do naśladowania. Przypomnieli, że „W pustyni i w puszczy” mówi o niezwykłej mocy przyjaźni, która może pokonać największe trudności. Ponadto docenili kunsztowne opisy przyrody, które, mimo że pozornie mogą wydawać się trudne w odbiorze, w rezultacie pozwalają czytelnikowi poznać egzotyczną Afrykę. Na zakończenie przedstawienia młodzi aktorzy zaprezentowali swój talent wokalny, wykonując piosenkę Beaty Kozidrak „Rzeka marzeń”.
Gorąco zachęcamy uczniów Zespołu Szkół w Borkach Kosach, aby szczególnie w roku 2016 sięgali po książki H. Sienkiewicza, ponieważ jest to pisarz, który poprzez swoje dzieła przekazuje nam wiele cennych wartości.
Opracowała: Izabela Osiak