Witajcie w naszej bajce!
Uczniowie klasy IV zaprosili swoich młodszych kolegów z klas I-III na nietypową lekcję języka polskiego pod hasłem „Książka – przyjaciółka”. Spotkanie było poświęcone utworom, które zna wiele pokoleń – Wierszom Jana Brzechwy. „Kwoka”, „Skarżypyta”, „Siedmiomilowe buty” czy „Leń” – to tylko niektóre utwory przypomniane przez czwartoklasistów, którzy udowodnili, że czytanie książek może być bardzo przyjemne, a równie wiele satysfakcji dostarcza czytanie innym. Niech słowa wiersza Hanny Łochockiej staną się dla wszystkim zachętą do spędzania czasu z ksiażką.
Mistrzostwa gier planszowych
W dniach 1-15 grudnia stowarzyszenie tutajteraz organizuje mistrzostwa gier planszowych z zakresu wiedzy o środowisku przyrodniczym. W dniu 8 grudnia pierwszy etap mistrzostw odbył się w Szkole Podstawowej w Borkach-Kosach. W rozgrywkach wzięło udział 12 uczniów z klasy III I 12 uczniów z klasy IV.
Czytajmy literaturę popularnonaukową
Dnia 14.12.2017 r. w ramach działań zaplanowanych zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, wśród uczniów edukacji wczesnoszkolnejodbyły się zajęcia mające na celu rozwijanie czytelnictwa literatury popularnonaukowej.
Tematyka dinozaurów odległa, aczkolwiek bardzo bliska uczniom, zafascynowała wszystkich. Ekspertem w tej dziedzinie i „kopalnią wiedzy’’ był uczeń klasy III Adam Ługowski, który bardzo interesująco i barwnie opowiadał o pochodzeniu i życiu dinozaurów, prezentując własną literaturę i zbiory. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali figurki dinozaurów oraz różne książki i albumy. Następnie wyszukiwali w zgromadzonych źródłach interesujących je informacji o danych zwierzętach. Dzielili się swoją wiedzą z kolegami i dyskutowali między sobą. Później wspólnie bawiliśmy się w „łamanie słów’’. Uczniowie wypowiadali bardzo trudne nazwy dinozaurów i słowa związan
Wycieczka do Warszawy
Podsumowaniem naszych patriotycznych działań w miesiącu listopadzie była wycieczka do Warszawy. Głównym punktem było Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowieści przewodników, sama ekspozycja oraz atmosfera panująca w muzeum zrobiły na nas ogromne wrażenie. Nasz pilot oprowadził nas po cmentarzu na warszawskich Powązkach. Przeszliśmy Aleją Zasłużonych, zapaliliśmy też symboliczny znicz przy mogiłach Żołnierzy Wyklętych, którzy patronują naszej szkole. Mieliśmy też możliwość zobaczenia na żywo polskiego Parlamentu. Atrakcją, zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli, była wspólna zabawa w Parku Trampolin.
Warsztaty rękodzielnicze
7 grudnia 2017 roku w klasie II odbyły się świąteczne warsztaty rękodzielnicze dla rodziców i ich dzieci. Celem zajęć było wykonanie stroików i bałwanków na kiermasz bożonarodzeniowy. Rodzice i dzieci z zapałem tworzyli piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości. Stroiki wykonano z naturalnych materiałów przyrodniczych z elementami ozdób związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Warsztaty miały nowatorski i kreatywny charakter, czego efektem były oryginalne i niepowtarzalne prace. Dzieci przekonały się, że szkoła może być miejscem, gdzie w ciekawy i twórczy sposób można spędzać czas. Wszystkim towarzyszył dobry humor i radość tworzenia. Ta wspólna zabawa pozwoliła nam poczuć magię nadchodzących świąt.
Wspólne czytanie
„Czytać każdy może” to nasza przedszkolna akcja, której celem jest propagowanie idei czytelnictwa wśród dzieci, a także uświadomienie rodzicom walorów wspólnego, codziennego czytania książek. Na jednym z zebrań panie wychowawczynie przypomniały rodzicom zamierzenia tej akcji i starały się zachęcić rodziców do czytania w domu swoim dzieciom. Rodzice z entuzjazmem poparli propozycję, a część z nich zgodziła się cyklicznie przychodzić do przedszkola, aby czytać dzieciom. I tak jako pierwsza do naszego przedszkola przyszła Pani Monika Lańska- dziękujemy!
Mikołajki w przedszkolu
Mikołajki w przedszkolu to wydarzenie ważne dla wszystkich dzieci.
6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy” św. Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczki potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Wszystkie dzieci powitały Mikołaja głośnymi oklaskami. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Dzieci z grupy starszej zaśpiewały piosenkę, a dzieci z grupy młodszej zaprezentowały wierszyk.Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radych Świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.
Każdy może stać się Mikołajem
Każdy może zostać świętym Mikołajem,
To jest sprawa prostsza niż sie zdaje,
Byle tylko duże serca pomyślały,
Kiedy gwiazdka w górze o serduszkach małych.W dniu św. Mikołaja uczniowie naszej szkoły postanowili stać się małymi Mikołajami o wielkich sercach i dlatego przeprowadzili pierwszą część akcji charytatywnej na rzecz małej Amelki, którą czeka poważna i bardzo kosztowna operacja. Miłe świętowanie połączyliśmy ze sprzedażą własnoręcznie wykonanych słodkości. To dla Ciebie, Amelko
Promujemy szacunek dla flagi RP i hymnu narodowego
W dniu 29 XI 2017 roku zapoznaliśmy się z miniprzewodnikiem przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zawiera on najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego. Na apelu szkolnym spotkaliśmy się, aby przedstawić problematykę zawartą w poradniku ,,Biało-czerwona i Hymn Polski”. Dzięki nowoczesnym technologiom, uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z tezami przewodnika. Okazało się, że wcale nie było tak oczywiste, co to: barwy narodowe, flaga, sztandar, hymn. Zwróciliśmy więc, szczególną uwagę na aspekty, które o tym decydują. Te zagadnienia tłumaczyli nauczyciela od: matematyki, muzyki i historii. Na koniec, wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy.
Andrzejki w przedszkolu
Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary30 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był czasem radosnych wróżb i zabaw: nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, losowania karteczek, na których zapisane były nazwy zawodów, jakie czekają dzieci w przyszłości itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki kolorowały andrzejkową kolorowankę. Dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
„Gdy św. Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”
Zgodnie z tradycją w wigilię św. Andrzeja, tj. 29 listopada w naszej szkole odbył się wieczór andrzejkowy uczniów klas I – III. Panie wychowawczynie (B. Stosio, M. Krasuska, B. Zdzieborska) przygotowały uczniom różne wróżby i zadania do rozwiązania. Układano buty, odgadywano imiona, zawody i topiono wosk.
Wieczornica patriotyczna
Dla Niepodległej!
Listopad jest dla Polaków miesiącem Pamięci Narodowej. W przededniu obchodów setnej rocznicy odzyskania przez nasz naród niepodległości pragnęliśmy w sposób szczególny oddać hołd tym, którzy o tę niepodległość dla nas walczyli. Zobowiązują nas do tego patroni naszej szkoły – Żołnierze Wyklęci.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
24 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole – Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie misie i inne pluszowe maskotki, opuściły swoje zaciszne pokoiki i przybyły wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzu zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach.
Bohaterowie Jaty- konkurs rozstrzygnięty
Dnia 24 listopada 2017r. grupa uczniów ze szkoły podstawowej wyjechała do Nadleśnictwa Łuków Ławki na uroczyste podsumowanie oraz rozdanie nagród i dyplomów w konkursie plastycznym „ Bohaterowie Jaty.” Celem konkursu było przybliżenie historii Rezerwatu Jata, pokazanie jego bogactwa przyrodniczego oraz zainteresowanie lasem i ludźmi w nim pracującymi. Sukces naszych uczniów jest ogromny, ponieważ na 598 zgłoszonych prac – w tym w 100 pracach nagrodzonych – znalazło się aż 6 prac naszych uczniów: Julia Urban – I miejsce, Alicja Nurzyńska – wyróżnienie, Natalia Nowosielska i Adam Ługowski – wyróżnienia, Gabriela Wójcik – II miejsce, Wiktoria Borkowska – I miejsce.
Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości
Dnia 11 listopada reprezentacja uczniów naszej szkoły w składzie: Kamila Księżopolska, Gabriela Mikołajczuk i Piotr Lipiński, pod opieką Pani dyrektor Agnieszki Dziewulskiej i Pana Jana Piskorza, wzięła udział w Gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Zbuczynie.
Byliśmy uczestnikami Mszy Świętej sprawowanej przez Ks. Proboszcza Stanisława Chodźkę w intencji naszej Ojczyzny i sprawujących władzę w kraju oraz jako delegacja szkoły złożyliśmy wiązankę pod pomnikiem poległych obrońców Ojczyzny. Następnie kilkoro uczniów i uczennic naszej szkoły wzięło udział w VIII Biegu Niepodległości.
Póki my żyjemy
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Uczniowie i uczennice pod kierunkiem Pana Jana Piskorza przedstawili historię drogi naszego narodu do osiągnięcia wolności i przywrócenia naszej Ojczyzny na mapę Europy. Występy były urozmaicone wierszami i pieśniami patriotycznymi, do których akompaniował na akordeonie uczeń klasy III gimnazjum-Konrad Skolimowski. Po wspólnym śpiewaniu uczniowie klasy V przeprowadzili Quiz wiedzy o Polsce, w którym udział wzięły reprezentacje wszystkich klas, w razie potrzeby wspomagane przez cały zespół klasowy.
Odeszli - zostaną
Zapal dziś dla nich znicz, niech się tli…
Dla tych, co już nie są, lecz byli…
Dla tych, co życie stracili…
dla tych, których mogiły ukryły…
Światowy Dzień Postaci z Bajek
W czwartek , 9 listopada, w naszym przedszkolu odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem rozwijania wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt.
Śniadanie daje moc
Podobnie jak w ubiegłych latach 8 listopada, nasza społeczność szkolna wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Śniadanie daje moc!” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Dzieci z klas I-III przygotowały najważniejszy posiłek dnia- śniadanie. To dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się na wykonywanych zadaniach. Uczniowie zostali uświadomieni, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, zjadać pięć porcji warzyw lub owoców dziennie, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa, a także picie wody czy naturalnych soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu.
Dzień ze sztuką w Akademii Łucznica
6 listopada 2017r. uczennice kl. VII i II gimnazjum naszej szkoły wspólnie z uczniami z Dziewul, Bojmia i Żeliszewa uczestniczyły w wycieczce zorganizowanej przez stowarzyszenie tutajteraz w ramach projektu „Pierwsze kroki wolontariuszy”.
Celem podróży była miejscowość Łucznica koło Pilawy, gdzie swoją siedzibę ma Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Piękna pogoda pozwoliła nam zwiedzić posiadłość, poznać jej historię, poczuć klimat sztuki. Prócz uroczego dworu, zachwycił nas kilkusetletni dąb szypułkowy o pięknie uformowanej koronie, zajmujący centralne miejsce w dawnym parku dworskim.
Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 843470