Zarządzenie i Informacja Wójta Gminy Zbuczyn w sprawie rekrutacji do szkół i przedszkoli
Zebranie Rodziców
Szanowni Rodzice,
informuję, że 1 lutego (czwartek) o godz. 16.30 rozpocznie się zebranie podsumowujące pracę w I sem. roku szk. 2023/2024.
Najpierw odbędzie się zebranie ogólne, następnie spotkania z Wychowawcami w klasach oraz rozmowy indywidualne z nauczycielami według Państwa potrzeb.
Zapraszam
Agnieszka Dziewulska
p.o. Dyrektor Szkoły
Mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym
W grudniu odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Mistrzostw Szkoły w tenisie stołowym. Do rozgrywek zgłosiło się mnóstwo chętnych, a rywalizacja między uczestnikami była bardzo duża. Doszło do wielu niespodziewanych rozstrzygnięć, ale na tym polega piękno sportu.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii zostali nagrodzeni medalami.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
IV-VI dziewczęta:
1. Nikola Kowieska kl. IV
2. Gabriela Celińska - Jakubowicz kl. VI
3. Gabriela Ławecka kl. VI
IV-VI chłopcy:
1. Witold Nurzyński kl. VI
2. Adam Krasuski kl. VI
3. Szymon Olszewski kl. VI
VII-VIII dziewczęta:
1. Maja Wierzbicka kl. VIII
2. Alicja Nurzyńska kl. VIII
3. Julia Urban kl. VIII
VII-VIII chłopcy:
1. Mateusz Borkowski kl. VIII
2. Krystian Szewczyk kl. VIII
3. Jakub Jurzyk kl. VII
Opracował: Paweł Baszkiewicz
10
Pasowanie na czytelnika
10 stycznia 2024 r. w bibliotece szkolnej odbyło się oficjalne przyjęcie uczniów klasy I w poczet czytelników.
Pierwszoklasiści otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania w bibliotece. Następnie wszyscy wysłuchali bajki „O cudownym ptaku Kofti” z cyklu „Baśnie z czterech stron świata”. W kolejnej części spotkania dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Na zakończenie wszyscy otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły: książka „Wnuczka Antykwariusza” Justyny Bednarek oraz przewodnik dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”. Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.
Pamiętajmy, że biblioteka szkolna nie jest jedynie wypożyczalnią oraz magazynem książek i podręczników. Pełni wiele funkcji, np. stanowi wsparcie dla edukacyjnej i wychowawczej roli szkoły.
Wszystkim pierwszakom, życzymy aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!
Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Opracowała: Monika Krasuska
3
Wieczór Kolęd i Pastorałek
11 stycznia w naszej szkole miał miejsce piękny program artystyczny, w którym zaprezentowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie i grono pedagogiczne.
Na ten wyjątkowy ,,Wieczór kolęd i pastorałek” licznie przybyli rodzice, dziadkowie oraz wiele osób zaprzyjaźnionych ze szkołą. Wśród gości był Wójt Gminy Zbuczyn Pan Hubert Pasiak oraz Prezes Stowarzyszenia K-O Logos Pani Barbara Rybaczewska.
Występy dzieci miały motto zawierające życzenie, aby każdy dzień był tak piękny jak noc Bożego Narodzenia. Wyjątkowy nastrój wieczoru podkreśliły piękne kolędy i pastorałki w wykonaniu dwóch szkolnych chórów: uczniów i nauczycieli, którzy w tej roli debiutowali. Uroczystość zakończyła się przygotowanym przez Radę Rodziców słodkim poczęstunkiem przy filiżance zimowej herbatki. Atmosfera panująca w naszej szkole sprzyja wielu cennym i ważnym inicjatywom i bardzo integruje okoliczne społeczeństwo. Jest też sposobnością do promowania talentów naszych uczniów i działań, jakie proponują i organizują pracownicy szkoły.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim Mamom za przygotowanie słodkich „cegiełek" a naszym wspaniałym gościom za obecność, wyrazy uznania i miłe słowa.
Zaszczytem i przyjemnością było Państwa gościć w progach naszej szkoły.
72
Spotkanie z „Dziadkiem do orzechów”
Nowy rok rozpoczęliśmy świątecznie, kulturalnie i wyjazdowo! 8 stycznia 2024r. uczniowie klas 1-7 wraz z opiekunami wybrali się do CKiS na spektakl baletowy w wykonaniu artystów Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Caro Dance w Siedlcach.
Od pierwszych taktów zachwyciła nas muzyka „Dziadka do orzechów” i niezwykłe, taneczne widowisko, w którym gościnnie wystąpił Pan Eduard Bablidze-Sabeli – pedagog i aktor Teatru Wielkiego w Warszawie w reżyserii i choreografii Iwony Marii Orzełowskiej. Podziwialiśmy tancerzy, którzy przenieśli nas w baśniowy, fantastyczny świat małej Klary – bohaterki opowiadania E. T. A. Hoffmanna. Z uwagą śledziliśmy taneczną opowieść o dziecięcych przygodach, marzeniach i snach, które rodzą się w atmosferze rodzinnych, świątecznych spotkań.
Ten spektakl na pewno na długo pozostanie w naszych wspomnieniach. A za uwiecznienie tego wydarzenia serdecznie dziękujemy Panu Januszowi Mazurkowi, dzięki którego uprzejmości i zgodzie publikujemy poniższą galerię zdjęć.
Opracowała: Sylwia Wiewiórka-Dąbrowska
19
Zaproszenie
Żywa lekcja historii z grupą PATRIOTIC
W naszej szkole gościliśmy grupę PATRIOTIC, która zaprezentowała pokaz historii najnowszej. W czasie spotkania dzieci poznawały trudne dzieje świata i Polski związane z walkami o niepodległość naszego kraju. Pan Przemysław zaciekawił uczestników opowieścią o Kampanii Wrześniowej i losach Żołnierzy Wyklętych. Uczestnikom pokazu szczególnie podobała się możliwość przymierzenia, obejrzenia i zapoznania się z eksponatami i replikami broni oraz odgrywanie scenek z życia wojennego.
Spotkania było cenną lekcją historii, podczas której nasi uczniowie wykazali się dużą aktywnością.
Opracowała: Anna Wojgianica
24
„Wojna i Pokój” – zajęcia edukacyjne Polskiej Akcji Humanitarnej
Najstarsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dodatkowych zajęciach poświęconych tematowi pokoju na świecie. Warsztaty zostały przeprowadzone w oparciu o publikację „Wojna i Pokój” PAH. Na korytarzu szkolnym przygotowano wystawę z sześcioma plakatami poruszającymi ważne zagadnienia związane z sytuacją uchodźców. Uczniowie klasy siódmej i ósmej poprzez udział w zajęciach uzyskali wiele istotnych informacji z zakresu edukacji globalnej.
Atrakcyjna gra edukacyjna wywołała wiele emocji a także pokazała dzieciom różne sposoby pozyskiwania wiedzy na dany temat. Była ona także dobrą okazją do integracji uczniów.
Opracowała: Anna Wojgianica
4
Nasz uczeń w finale konkursu Wolna Elekcja!
Konkurs historyczny „Wolna Elekcja” został zorganizowany w ramach świętowania 450. rocznicy pierwszego wyboru króla elekcyjnego. Turniej polegał na rozegraniu gry karcianej, w której uczniowie wcielili się w postaci historyczne z czasów wolnej elekcji 1573 roku.
W trzyetapowych rozgrywkach wzięło udział 5 tysięcy uczniów z całej Polski. Finał konkursu odbył się 15 grudnia w Muzeum Historii Polski. Do ostatniego etapu dostały się 43 osoby, w tym Jakub Jurzyk z klasy siódmej. Jest to ogromny sukces naszego ucznia, z którego bardzo się cieszymy i promocja dla Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Wyklętych w Borkach-Kosach.
Zwycięzcą konkursu jest Dawid Wołoszyn, uczeń 2 klasy II LO im. W. Broniewskiego w Koszalinie. Gratulujemy sukcesu!
Serdecznie polecam wszystkim grę „Wolna Elekcja”, która rozwija kompetencje przyszłości takie jak, umiejętność pracy zespołowej i komunikacji, kreatywność czy krytyczne myślenie oraz dostarcza wielu pozytywnych emocji!
Opracowała: Anna Wojgianica
3
Życzenia
„… aby każdy nasz dzień był tak piękny, jak piękna jest noc Bożego Narodzenia.”
19 grudnia w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Uczestniczyliśmy w montażu słowno – muzycznym z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Uroczystość rozpoczął występ przedszkolaków, którzy zaczarowali publiczność pięknym tańcem do piosenki „Noel”. Występ, niczym najpiękniejszy festiwal świateł, wprowadził nas w klimat refleksji nad cudem pięknej, cichej nocy narodzenia Jezusa. Inscenizację pt. „Prezent dla najbliższych” przedstawili uczniowie klasy IV i V. Ich występ uświetnił, jak zawsze niezawodny, szkolny chór pod batutą pani Barbary Kędzierskiej. Piękne, nostalgiczne kolędy wywołały wzruszenie na niejednej twarzy. Na zakończenie uroczystości przewodnicząca zarządu SU – Urszula Biardzka – złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Mamy nadzieję, że to spotkanie na długo pozostanie w pamięci i sercach widzów, i przyczyni się do przeżycia nadchodzących świąt w atmosferze miłości, wzajemnej troski i życzliwości, a przychodzący mały Jezus wśród witających zobaczy nas, ludzi dwudziestego pierwszego wieku, zobaczy ciebie i mnie.
Opracowały: Beata Olszewska, Aneta Dusza
39
Zapraszamy!
Paczka na Kresy
Nasza szkoła wzięła udział w XV już edycji wyjątkowej inicjatywy: „Paczka na Kresy – Boże Narodzenie 2023”.
Fundacja Kresy w potrzebie, z którą współpracuje Kuratorium Oświaty w Warszawie z sukcesem od wielu lat, wspiera materialnie rodaków żyjących poza granicami Polski. Włączyliśmy się w akcję, poprzez zbiórkę darów przeznaczonych na świąteczne paczki dla potrzebujących rodzin zamieszkujących Kresy. Zebrane produkty spożywcze, środki czyszczące, higieniczne i medykamenty zostały przekazane pracownikom Fundacji.
Serdecznie dziękujemy za włączenie się w tę szlachetną inicjatywę.
Pamiętajmy, że „życzliwość uskrzydla”!
Opracowała: Anna Wojgianica
3
O cyberprzestępstwach i nie tylko...
15 grudnia uczniowie naszej szkoły w ramach profilaktyki zagrożeń cyberprzestępczością spotkali się z sierż. szt. panem Krzysztofem Szczygielskim - policjantem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.
Policjant powiedział na wstępie, że cyberprzestępczość jest coraz większym problemem w coraz bardziej połączonym świecie. Cyberprzestępczość szybko się rozwija, a z roku na rok stanowi coraz większe zagrożenia dla każdego z nas. W jej skład wchodzą wszelkie nielegalne i przestępcze działania realizowane z pomocą komputerów, internetu, systemów lub sieci komputerowych, a także z elektronicznym przetwarzaniem danych. Policjant zwrócił szczególną uwagę na nasilające się zjawisko hejtu w internecie, zwłaszcza w różnych mediach społecznościowych.
Powiedział, że hejt jest pojęciem bardzo szerokim i nie znajdziemy tego określenia w kodeksie karnym, jednak czyny takie jak zniesławienie, znieważenie, uporczywe nękanie, groźby karalne już mogą sprawcy takich zachowań przysporzyć wielu kłopotów z prawem.
Hejt to przede wszystkim agresywne i nienawistne komentarze. Wyzwiska, przekleństwa, obelgi i życzenia śmierci, wypisywane na internetowych forach, mają jednak swoje granice. Tą granicą są znamiona czynu zabronionego. Ściganie większości z nich następuje na wniosek pokrzywdzonego – oznacza to, że sprawa wymaga wniesienia prywatnego aktu oskarżenia. Warto jest to robić, by nie dawać hejterom poczucia bezkarności.
Policjant przestrzegał, że dziecko, będące obiektem ataków, upokorzeń i drwin innych, może nie poradzić sobie z taką trudną dla siebie sytuacją. Jeśli dotrą do rodziców, pedagogów czy po prostu dorosłych, sygnały o takim dręczeniu kogokolwiek natychmiast reagujmy! Reagujmy na hejt w przestrzeni publicznej i nie zgadzajmy się niego! Szczególnie pomóżmy jeśli ofiarą hejtu są ci, którzy nie potrafią się jeszcze bronić.
5
Matematyka na planszy
W grudniowe popołudnia uczniowie klas 4 i 5 wzięli udział w cyklu warsztatów w ramach projektu „Matematyka na planszy (2023)”. Jego głównym założeniem była edukacja matematyczna, rozwijanie logicznego myślenia u dzieci i młodzieży przez doświadczenie i zabawę. Zastosowane podczas zajęć gry planszowe zostały umiejętnie dobrane do wieku i umiejętności uczniów, tak że rozgrywanie ich dostarczało wielu emocji, zmuszało do wykonywania pamięciowych obliczeń arytmetycznych, szacowania prawdopodobieństwa wyniku, myślenia przestrzennego a przede wszystkim radzenia sobie ze stresem, panowania nad emocjami i współzawodnictwa w myśl zasady fair play.
Podziękowania za zaproszenie do współpracy i realizację ciekawego projektu w naszej szkole kierujemy do Pani Prezes Stowarzyszenia Tutaj i Teraz oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego za dofinansowanie inicjatywy, ponieważ udział uczniów w zajęciach był całkowicie nieodpłatny.
Opracowała: Aneta Dusza
18
A Letter to Santa
15 grudnia rozstrzygnięty został konkurs „A Letter to Santa”, był to szkolny szkolny konkurs językowo-plastyczny z języka angielskiego skierowany do uczniów klas I-VIII. Zadaniem było napisanie listu do św. Mikołaja, oczywiście we wspomnianym języku nowożytnym.
Należy zaznaczyć, iż jednym z kryteriów konkursu było napisanie wspomnianych prac odręcznie. Dzieci i młodzież opisały swoje dobre uczynki z tego roku. Nie obyło się bez próśb o wymarzone prezenty, jak również dawania obietnic udzielania pomocy osobom potrzebującym w nadchodzącym nowym roku. Listy okazały się bardzo ciekawą lekturą. Nasza młodzież wykazała się umiejętnością tworzenia wypowiedzi pisemnej niezbędnej także na egzaminie ósmoklasisty.
Prace były kreatywne i niezwykle kolorowe, Święty Mikołaj na pewno byłby zachwycony! Konkurencja była tak duża, że komisja nie była w stanie wyłonić tylko jednego zwycięzcy w każdej kategorii. Zatem każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, zaś najlepsze prace nagrodzono wyjątkowymi książkami w języku angielskim.
Korzystając z tej wyjątkowej okazji życzymy wszystkim:
MERRY CHRISTMAS AND A HAPPY NEW YEAR!!!
Opracowała: Anna Kokoszka
11
O gminnym samorządzie na lekcji WoS
Na lekcji wiedzy o społeczeństwie gościliśmy Pana Sylwestra Żelechowicza – radnego Gminy Zbuczyn i sołtysa wsi Grochówka, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam o swojej pracy w samorządzie. Dowiedzieliśmy się, jakie zadania realizuje każda gmina oraz skąd pozyskuje pieniądze np. na budowę szkolnego boiska. Radny odpowiadał w profesjonalny sposób na każde nasze pytanie. Było to dla nas bardzo wartościowe spotkanie i pożytecznie spędzony czas.
Opracowanie: Uczniowie klasy VIII
Pomagamy ptakom przetrwać zimę
Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, a poszukiwania pokarmu na mrozie pochłaniają cenną energię. Dokarmianie ptaków, to jedna z form pomocy, dlatego w naszym przedszkolnym ogrodzie założyliśmy „ptasią stołówkę". Na gałązkach drzew dzieci zawiesiły kulki z ziarnem, a do karmnika wsypały nasiona zbóż. Będziemy dyskretnie obserwować, kto odwiedza przygotowaną dla nich stołówkę. Takie działania mają ogromne walory edukacyjne dla dzieci. Uwrażliwiają je na przyrodę, uczą odpowiedzialności za nią, a jednocześnie dają poczucie satysfakcji, że robią coś dobrego.
Opracowała: Aldona Starzyńska
3
BohaterOn w Twojej Szkole 2023
W naszej szkole w listopadzie i grudniu 2023 roku zrealizowano projekt edukacyjny BohaterON w Twojej Szkole, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
W projekcie wzięli udział uczniowie z klas I-III uczęszczający na zajęcia w świetlicy szkolnej oraz klasy IV- VIII. Zajęcia zostały przeprowadzone przez nauczycielkę historii oraz nauczycielkę świetlicy. Wszystkie lekcje zorganizowano w oparciu o scenariusze i materiały multimedialne udostępnione przez organizatora projektu oraz wykorzystano pomysły własne.
Dzieci ze świetlicy uczestniczyły w lekcjach o tematyce patriotycznej, uświadamiających ogromną rolę i poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie podczas zajęć obejrzeli animację opowiadania E. Piotrowskiej „Jak zostałem bohaterem”, w którym pierwszoosobowym narratorem jest ciekawy świata 8-letni Leon mieszkający w Warszawie. Chłopiec dzięki opowieściom przyszywanej babci Anastazji oraz przyjaźni z rówieśnikiem Helmerem z Angoli poznaje uniwersalne znaczenie takich pojęć jak ojczyzna i bohaterstwo. Na koniec dzieci pokolorowały mega kolorowankę
Czwartoklasiści i szóstoklasiści obejrzeli animację opowiadania "Iskra nadziei" M. Górskiej, którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, dzieci mogły poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat. Uczniowie uczestniczyli również w zabawie dydaktycznej „Prawda – fałsz” nawiązującej do treści opowiadania, która wywołała wiele pozytywnych emocji. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały plakaty dotyczące Powstania Warszawskiego.
Uczniowie klasy siódmej obejrzeli dwa spoty kampanii BohaterON – „Godzina „W” Antoni Pawlicki, Jakub Nowakowski ps. „Tomek” i „Godzina „W” Małgorzata Kożuchowska, Irena Krajewska ps. „Lala”. Dzieci zapisywały w zeszycie emocje, które towarzyszyły im podczas oglądania wideo oraz emocje przeżywane przez bohaterów, określali czas i miejsca wydarzeń, udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące „Godziny „W”” oraz obejrzeli spot „There is a city”. Siódmoklasiści dowiedzieli się, że „Godzina „W” jest rokrocznie upamiętniana minutą ciszy. Tłoczna i gwarna stolica oraz inne miasta Polski zastygają na 60 sekund i oddają hołd poległym. Na zakończenie lekcji dzieci zastanawiały się o co mogłyby zapytać bohaterów spotów.
Uczniowie klasy ósmej obejrzeli materiał wideo Godzina „W” w Warszawie oraz brali aktywny udział w pogadance dotyczącej II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. W dalszej części zajęć młodzież pracowała w pięciu Zespołach Reporterskich opracowując mapy myśli do wybranych zagadnień. Efektem pracy uczniów są dwa artykuły do gazety dotyczące Powstania Warszawskiego.
Prace uczniów zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.
Opracowały: Kinga Haponiuk, Anna Wojgianica
15
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie