Piernik był w przeszłości cennym towarem eksportowym, symbolem dobrobytu, lekarstwem.
Historia powstania tego wypieku nie jest do końca znana. Niektóre źródła podają, że pierniki wypiekano już w starożytności. Do Polski smakołyk przywędrował drogą morską z Niemiec do Gdańska. Z tego bogatego miasta receptura wraz z egzotycznymi przyprawami przybyła do Torunia, który dzisiaj znany jest jako polska stolica piernika.
W średniowieczu miód był cennym składnikiem, a przyprawy korzenne, takie jak cynamon, goździki, imbir i kardamon, były drogimi towarami sprowadzanymi z Dalekiego Wschodu. Z tego względu pierniki były początkowo produktem luksusowym, dostępnym jedynie dla bogatych. Dopiero w czasach nowożytnych rozpowszechniły się wśród mieszkańców Europy.
Tradycja pieczenia świątecznych pierników jest w Polsce bardzo żywa. Z rodzinnych domów często przenosi się także do naszych szkół. Uczniowie klasy 7 na godzinie wychowawczej wspólnie upiekli i udekorowali pierniczki. Za pomysł i organizację tego wspaniałego wydarzenia składamy podziękowania Pani Edycie Biardzkiej. A co nasi siódmoklasiści myślą o tym słodkim i pachnącym przedsięwzięciu?
„Było super. Wszystkim się podobało. Każdy się mógł wykazać swoją artystyczną stroną, Było bardzo fajnie.” „Pierniki zamiast lekcji były ekstra! Razem z klasą wybitnie się bawiliśmy tworząc różne wzory. Najfajniej było, gdy poszliśmy do domu i mogliśmy zjeść zapakowane pierniki J” „Było super, bardzo fajna atmosfera, klimat świąteczny.” „Było miło, smacznie, świąteczna atmosfera, było super.” „Pieczenie pierników było super wydarzeniem. Świetnie się bawiliśmy. Było przepysznie. Oby więcej takiego wspólnie spędzonego czasu.”
Pieczenie pierników i ich dekorowanie wprowadza w klimat świąt Bożego Narodzenia. Ich obecność w domach podczas Świąt to nie tylko kulinarna tradycja, ale również symbol ciepła domowego ogniska i radości dzielenia się dobrem z najbliższymi. Pierniki to nie tylko smak, ale również część naszej kultury i historii, którą warto kultywować.
Opracowanie: uczniowie i wychowawczyni klasy 7