Wiosna, wiosna, wiosna ach to TY!
W naszej szkole pierwszy dzień wiosny
Był kolorowy i bardzo radosny!
21 marca wspólnie z całą społecznością szkolną powitaliśmy pierwszy dzień wiosny. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością realizacji przewidzianych na ten dzień zadań.
A były to:
- pokaz wiosennej mody, fryzur i makijażu;
Caritas - Tak, pomagam!
Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas w dniach 17-18.03.23r. przeprowadziła zbiórkę żywności w DH Max – Lewiatan w Zbuczynie w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak, pomagam!”. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i odzewem wśród klientów sklepu – uczniowie niejednokrotnie spotkali się z pozytywną reakcją darczyńców. W ciągu dwóch dni - piątek i sobota – uczniowie naszej szkoły zebrali 137,5 kg produktów spożywczych! Wszystkie dary zostały przekazane Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Zbuczynie, a następnie rozdysponowane wśród najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy. Akcja nie odbyłaby się gdyby nie zgoda Prezesa Zarządu GS w Zbuczynie, Pana Andrzeja Ryszkowskiego oraz bez pomocy i zaangażowania pracowników sklepu.
Nasza szkoła otrzymała sztandar
12 marca w naszej szkole odbyły się gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości miało miejsce doniosłe wydarzenie, jakim było nadanie naszej szkole sztandaru. Partnerem wydarzenia było Mazowsze Serce Polski. Uroczystość została zorganizowana we współpracy z 18 Dywizją Zmechanizowaną im. gen. broni Tadeusza Buka.
Z Małym Misiem czyta mi się bardzo miło...
Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni oraz wzbogaca ich wiedzę o świecie. Nasze przedszkole prowadzi wiele działań, które wprowadzają dzieci w świat książki.
Codziennie czytamy dzieciom utwory literackie, zarówno te wybrane z „kącika książki” jak również przyniesione z domu, czy też wypożyczone z biblioteki szkolnej. Wspólnie z rodzicami oraz z ich aktywnym udziałem kontynuujemy akcję „Mały Miś w świecie Wielkiej literatury". Ma ona na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich oraz budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem.
Coś dla ciała i ducha
10 marca uczniowie klasy 4 i 5 wybrali się do Siedlec, by świętować Dzień Kobiet. Swoją wycieczkę rozpoczęli od warsztatów w Kulinarnym Poddaszu, gdzie szykowali słodką ucztę i degustowali samodzielnie przyrządzone smakołyki – desery i szaszłyki. Posileni udali się do Małej Galerii Sztuki, gdzie obejrzeli wystawę malarstwa Iwony Miłobędzkiej pt. „Ścieżki”. Z uwagą oglądali obrazy, które są eksperymentem malarskim autorki i nawiązują do wizualnego piękna komputerowych płyt głównych.
Dzień Kobiet na słodko
Klasa pierwsza, druga i trzecia odwiedziły Kulinarne Poddasze w Siedlcach. Dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych zorganizowanych z okazji Święta Kobiet. Podczas zajęć uczniowie zastanawiali się, co łączy ciasto wuzetkę z warszawską trasą Wschód – Zachód, ile ważył najcięższy sernik na świecie oraz czym różni się szarlotka od jabłecznika. Poszukiwaniu odpowiedzi na powyższe pytania towarzyszyła degustacja popularnych wypieków. W dalszej części zajęć dzieci mogły sprawdzić się w rolach małych kucharzy przygotowując szaszłyki z ulubionych składników, które po upieczeniu smakowały wyśmienicie. Każdy uczestnik warsztatów zabrał także do domu słodką niespodziankę – własnoręcznie skomponowany deser.
Agama brodata w przedszkolu
08.03.2023 r. nasze przedszkolaki odwiedziły Pani Klaudia i Pani Asia z Kolorowego Świata Animatorek wraz ze swoimi uroczymi jaszczurkami: Mini, Mikusiem i Daisy.
Wyglądały one trochę jak smok… lub krokodyl…a niektórym dzieciom przypominały dinozaura. Ale nie są żadnym z tych trzech stworzeń. O kim mowa? O jaszczurce – agamie brodatej. Odwiedziny jaszczurek były częścią warsztatów przyrodniczych, dzięki którym nasze przedszkolaki poznały różne gatunki zwierząt oraz usłyszały o ich zwyczajach. Opiekunka tego gada przybliżyła nam sylwetkę jaszczurki i opowiedziała o jej pielęgnacji. Każde z dzieci mogło z bliska zobaczyć gada, a nawet go pogłaskać. Mogliśmy również zobaczyć, jak wygląda karmienie takiego zwierzątka. Nasze odważne dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z jaszczurkami.
Niecodzienna wizyta
3 marca w naszej szkole gościliśmy pana Janusza Jastrzębskiego, który sam o sobie mówi: „Jestem łukowski Don Kichote”.
Nasz gość jest lokalnym poetą i pasjonatem historii. W roku 2021 został wyróżniony przez Instytut Pamięci Narodowej Krzyżem Wolności i Solidarności za działania opozycyjne wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowanie praw człowieka w PRL.
Ogłoszenie
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Wyklętych Borkach ‑ Kosach informuje o naborze dzieci do oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024.
Karty zgłoszenia dziecka do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej szkoły podstawowej można pobierać w sekretariacie lub ze strony internetowej szkoły.
Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że będziemy ziarnem…
Śladami Żołnierzy Wyklętych
28 lutego odbyła się w naszej szkole wyjątkowa lekcja, którą poprowadził pasjonat historii współczesnej - Pan Tadeusz Jastrzębski – Major Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Gdański.
Swoją opowieść nasz gość zaczął od przypomnienia historii wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się agresją III Rzeszy i Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939r. W szczególny sposób Major Tadeusz Jastrzębski podkreślił zasługi Żołnierzy Wyklętych – bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski.
Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale!
Bal karnawałowy dla dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez przedszkolaków i uczniów, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było w dniu 8.02.2023r. w naszej szkole. W balu uczestniczyły przedszkolaki i uczniowie klas I-III a także starsi uczniowie oraz nasi absolwenci. Tego dnia już od rana na korytarzu szkolnym pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, żołnierzy, policjantów. Nawet nie sposób zliczyć i wymienić wszystkie postaci.
Dzień Babci i Dziadka
Babciu, Dziadku dziękujemy!!!
W pewnym zimowym tygodniu lutego swoją wdzięczność kochanym Babciom i Dziadkom wyrażali uczniowie klas pierwszej, drugiej i trzeciej. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały, tańczyły
z ogromnym zaangażowaniem i oczywiście z malutką dawką scenicznej tremy. Występy wnuków wzruszały seniorów i napawały ich dumą.
Bezpieczne ferie
7 lutego gościliśmy w naszej szkole Policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji oraz z Wydziału Drogowego. Funkcjonariusze mówili o zasadach zachowania bezpieczeństwa podczas ferii a także o bardzo istotnym współczesnym problemie dotyczącym korzystania z internetu, a zwłaszcza z mediów społecznościowych.
Lekcja edukacji prawniczej dla nastolatków
Niecodzienną lekcję dydaktyczno-wychowawczą mają za sobą uczniowie klasy 7 i 8, którzy 2 lutego odwiedzili Sąd Rejonowy w Siedlcach i poznali jego pracę „od środka”.
Przywitała nas Pani Sędzia Monika Jaszczuk – Orzyłowska. W trakcie spotkania nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, jaką drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią oraz jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce.
Spotkanie pana leśnika z przedszkolakami
W dniu 08.02.2023r. nasze przedszkolaki odwiedził niezwykły gość - Pan Jerzy Osiak- kierownik Nadleśnictwa Siedlce. Pan Jerzy jest leśnikiem, myśliwym. Za liczne osiągnięcia w pracy zawodowej, za swą pracę społeczną dla polskiego łowiectwa i propagowanie kultury łowieckiej został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Medalem Zasługi, najwyższym odznaczeniem leśników Kordelasem Leśnika Polskiego, Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej oraz Medalem św. Huberta. Kierowane przez niego obecnie Nadleśnictwo Siedlce, od wielu lat prowadzi edukację przyrodniczo- leśną, z której korzysta wiele dzieci, młodzieży, nauczycieli i opiekunów siedleckich szkół i przedszkoli.
Tropem wilczym ku autorytetom - II Szkolny Bieg Tropem Wilczym
Bieg Tropem Wilczym to wydarzenie, które łączy patriotyzm z poszanowaniem tradycji i sportem.
W tym roku nasza szkoła i Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „LOGOS” zorganizowały II Szkolny Bieg Tropem Wilczym. Patronat honorowy nad biegiem objął Wójt Gminy Zbuczyn Hubert Pasiak oraz Wójt Gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk a Partnerem Wydarzenia była Marka Mazowsze serce Polski.
Wieczór na wesoło
W piątek, 20 stycznia, biblioteka szkolna we współpracy z SU zorganizowała dla uczniów z klas IV-VIII wieczór pełen emocji. Nasze spotkanie zaczęliśmy od gry w siatkówkę, gdzie poszczególne klasy walczyły o najwyższe miejsca. Następnie uczniowie wspólnie tworzyli niekończącą się opowieść, grali w kalambury, które dotyczyły m.in. lektur szkolnych, bawili się w głuchy telefon: należało powtórzyć zdanie pochodzące z jednej z lektur szkolnych a następnie odgadnąć jej tytuł.
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 813358