Baza lokalowa i wyposażenie dydaktyczne
Z biegiem lat sytuacja lokalowa szkoły w Borkach Kosach stała się bardzo trudna. Wraz ze wzrostem liczby uczniów brak było pomieszczeń praktycznie na wszystkie zajęcia. Dysponowano jedynie pięcioma izbami lekcyjnymi, z których jedna to przystosowana do zajęć szkolnych szatnia. Nauka odbywała się na dwie zmiany. Korytarz był salą gimnastyczną, szatnią i częścią rekreacyjną. Jedna izba wynajmowana była w budynku świetlicy wiejskiej.
Na rozbudowę szkoły brak było środków z funduszy państwowych. W tej sytuacji do akcji włączyli się rodzice, którzy postanowili wybudować szkołę w czynie społecznym jak również przeprowadzić generalny remont starego budynku szkoły. Jesienią w 1983 roku powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Prace przygotowawcze polegające na zbiórce materiałów i funduszy, jak również wykonaniu projektów trwały kilka lat. Potem jednak prace ruszyły pełną parą.
Na podstawie inwentaryzacji z 10.05.1985 r. starego budynku szkolnego, której dokonał mgr inż. arch. Zbigniew Sekuła, wiemy, że jest to budynek o bryle zwartej, parterowy z użytkowanym poddaszem, częściowo podpiwniczony. Oddany został do użytku na przełomie 1958 i 1959 roku.Powierzchnia użytkowa części szkolnej wynosiła 297,7 m² a części mieszkalnej 92,6m².
W roku 1985 powstał projekt rozbudowy, opracowany przez mgr inż. Zdzisława Kuberczyka z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Warszawie z filią w Siedlcach. Zakładał on, że segment szkolny, nowoprojektowany, będzie to budynek w kształcie litery L, stykający się jednym skrzydłem z salą gimnastyczną. Drugie skrzydło miało być powiązane za pomocą parterowego łącznika z budynkiem szkolnym istniejącym. Projektowany segment w przeważającej części podpiwniczony, dwukondygnacyjny, tylko fragment części przylegającej do istniejącego budynku, parterowy i niepodpiwniczony. Parter i piętro przeznaczono na pomieszczenia szkolne i administracyjne, w piwnicach usytuowano lokalną kotłownię ze składem opału, magazyny i szatnie. Konstrukcja budynku miała być murowana o podłużnym układzie nośnym z niewielkimi partiami szkieletowymi (słupy i podciągi).
Rozbudowę szkoły i jej ogrodzenie należy zawdzięczać upartej pracy nauczyciela – emeryta Wacława Bobryka. On był główną siłą napędową budowy zabiegając o fundusze, sprowadzając materiały, nie licząc się z czasem i własnymi siłami. Początkowo nikt nie wierzył, że będzie możliwe pobudowanie szkoły w czynie społecznym o takich rozmiarach.
Na początku Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracji w Siedlcach bezpłatnie dokonało wykopów fundamentów pod nowy budynek a 07.06.1989 r. przedstawiciele Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły w Borkach Kosach w osobach: Borkowski Mieczysław – przewodniczący, Mikołajczuk Jan – sekretarz, Borkowski Bogdan – skarbnik i Borkowski Tadeusz – wiceprzewodniczący, podpisali umowę z Zakładem Remontowo-Budowlanym Jana Jastrzębskiego z Siedlec na wykonanie ścian budynku.
Umiejętna współpraca inicjatora rozbudowy szkoły Wacława Bobryka z rodzicami, czyli mieszkańcami wsi Borki Kosy, Borki Paduchy, Sołdy i Jasionki, zakładami pracy, dobroczyńcami i ofiarodawcami przyniosła korzystne efekty i tak powstał budynek na miarę XXI wieku. Potwierdzeniem na ogrom pracy włożony z pozyskiwaniem funduszy na rozbudowę są stosy podań do różnych instytucji przechowywane w szkolnym archiwum o wsparcie finansowe, te rozpatrzone pozytywnie jak i odmownie. Śladami przekazywania pomocy w postaci materiałów budowlanych na rzecz szkoły są podziękowania dla ofiarodawców, np. podziękowanie dla Pana Henryka Czarnockiego ze Starej Wsi, gmina Przesmyki, z 04.12.1991 r. za bezpłatne przekazanie bali dębowych.
Inspektorem Nadzoru nad rozbudową był inż. Mieczysław Kacprzak. W zbiorczym zestawieniu kosztów z 15.02.1993 r. przedstawił czego dokonano w ramach rozbudowy szkoły. I tak z pozyskanych funduszy wymieniono obiekt gospodarki energetycznej – transformator, powstały nowe zewnętrzne sieci i budowle z nimi związane: zewnętrzna sieć kanalizacyjna, zewnętrzna sieć wodociągowa, sieć energetyczna napowietrzna, oświetlenie terenu, sieć telefoniczna, osadnik ścieków, natomiast w czynie społecznym ukształtowano teren, pobudowano śmietnik, maszty flagowe, murki oporowe, drogi, place, chodniki, zagospodarowano zieleń.
Otwarcie nowego gmachu szkoły miało miejsce 12 listopada 1994 roku. Z tej okazji odbyła się uroczystość, na którą przybyło liczne grono gości, m.in. sekretarz ambasady kanadyjskiej Keit Foutain, poseł Zofia Grzebisz-Nowicka, senator Krzysztof Borkowski, komendant straży miejskiej Janusz Ginter oraz absolwenci szkoły. Listy gratulacyjne nadesłali marszałek Sejmu Józef Oleksy, poseł Piotr Ikonowicz, wiceminister Edukacji Narodowej Kazimierz Dera i rektor Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej prof. Lesław Szczerba. Szkoła miała już zapewnione dobre warunki dla rozwoju i codziennej systematycznej pracy, jednak Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły nie zaprzestał jeszcze działalności a ówczesny przewodniczący Mieczysław Zdanowski zapowiedział prace dotyczące wybudowania sali gimnastycznej.[1]
8 czerwca 1996 roku odbyła się kolejna uroczystość w szkole w Borkach Kosach. Na to wydarzenie przybyło również liczne grono gości, wśród których byli m.in. posłowie Zofia Grzebisz-Nowicka i Janusz Wierzbicki, senator Krzysztof Borkowski, wicewojewoda Zenon Zaorski, wicekurator Andrzej Soszyński, wójt gminy Zbuczyn Stanisław Zacharczuk, przewodniczący Rady Gminy Zbuczyn Marek Celiński oraz dyrektor BGŻ w Siedlcach. Kilku z zaproszonych gości, którzy nie mogli przybyć na spotkanie nadesłali listy z życzeniami. Uroczystość ta była poświęcona otwarciu nowego budynku, ale już szkoła mogła pochwalić się dużą salą gimnastyczną o powierzchni użytkowej 283,16 m², wyposażoną w zaplecze socjalne z natryskami i sanitariatami.[2]
Uroczyście odbyła się także inauguracja roku szkolnego 1996/1997. Do uczestników tej inauguracji prezydent Aleksander Kwaśniewski nadesłał list, w którym podkreślił, że szkoła jest budowaniem i tutaj powstaje Polska nowego wieku, pomyślność powszednich dni, nasze przyszłe życie. Napisał również, że w tej szkole wszystko jest nowe i świeże, urządzone z myślą o dzisiejszych i przyszłych pokoleniach. Dzieci dostały od Prezydenta prezenty, a wszystkie pierwszaki „Akademię Pana Kleksa” J. Brzechwy z dedykacją Kwaśniewskiego.
W uznaniu szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz rozwoju placówki w Borkach Kosach Minister Edukacji Narodowej prof. Jerzy Wiatr nadał odznaki honorowe „Za zasługi dla oświaty” inicjatorowi rozbudowy szkoły nauczycielowi Wacławowi Bobrykowi oraz Społecznemu Komitetowi, w imieniu, którego wyróżnienie przyjął Mieczysław Zdanowski. Odznaczenia te wręczyła minister w Kancelarii Prezydenta Barbara Labuda.[3]